Aktualności
Szkoły wyższe
21 Grudnia
Opublikowano: 2016-12-21

Student UWr laureatem konkursu na mapę Marsa

Mateusz Pitura, student V roku geologii, zajął pierwsze miejsce w rywalizacji organizowanej m.in. przez NASA. W konkursie należało wykonać mapę jednej z 47 stref eksploracyjnych Czerwonej Planety.

Mateusz Pitura wybrał region na Marsie o nazwie Hebrus Valles i zaprojektował mapę, która w przyszłości może okazać się bardzo pomocna podczas prac terenowych na Marsie. Część mapy oraz pełną listę zwycięzców można zobaczyć na stronie ICA–CPC.

Organizatorami konkursu były: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA) – Komisja Kartografii Planetarnej (CPC) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Zgodnie z zasadami uczestnicy rywalizacji musieli wybrać jedną strefę potencjalnego lądowania i zaprojektować jej mapę. Metody i finalny wygląd pracy zależały od autora. By do końca spełnić wymagania, trzeba było również napisać krótki tekst w języku angielskim, opisujący proces powstania mapy i zawierający jej legendę.

Jury składało się z naukowców z NASA badających powierzchnię Marsa. Główna nagroda w konkursie to możliwość aktywnego uczestnictwa w 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (28th International Cartographic Conference), która obędzie się 2–7 lipca 2017 roku w Waszyngtonie.

Michał Raińczuk

Dyskusja (0 komentarzy)