Aktualności
Szkoły wyższe
26 Stycznia
Źródło: GAZ-SYSTEM
Opublikowano: 2021-01-26

Studia dualne w AGH we współpracy z GAZ-SYSTEM

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie uruchomiła studia dualne na kierunku inżynieria naftowa i gazownicza. Ich program został opracowany wspólnie z partnerem gospodarczym – firmą GAZ-SYSTEM.

Nowe studia stacjonarne II stopnia o profilu praktycznym prowadzone będą od semestru letniego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Mają przygotować do wejścia na rynek absolwentów o specjalistycznych kwalifikacjach zawodowych, którzy będą uczestniczyć w rozwiązywaniu najbardziej wymagających wyzwań branży energetycznej. Opracowany we współpracy ze spółką program studiów przygotuje absolwentów do realizacji zadań rozwojowych, a dzięki bogatemu planowi praktyk zawodowych absolwenci zdobędą także wiedzę i umiejętności wykorzystywane przy eksploatacji na obiektach gazowej sieci przesyłowej.

Polska realizuje ambitny plan uzyskania niezależności energetycznej m.in. dzięki inwestycjom w branży  gazowniczej, takim jak Baltic Pipe łączący Polskę z Szelfem Norweskim, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu czy projekt terminalu pływającego w rejonie Gdańska. Do budowy tych inwestycji, a potem ich eksploatacji GAZ-SYSTEM potrzebuje wyspecjalizowanej kadry. Cieszę się, że Akademia Górniczo-Hutnicza wspólnie ze spółką przygotowała poświęcony branży program studiów, w ramach którego przyszli gazownicy będą się kształcić także praktycznie – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds.
strategicznej infrastruktury energetycznej.

Dodaje, że w ten sposób zwiększa się naukowy potencjał techniczny polskich inżynierów. Z kolei Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM podkreśla, że dzięki uczestnictwu w studiach z profilowanym programem zawodowym i praktykom w spółce absolwenci będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy w firmach z sektora gazowniczego.

Naszym celem jest współpraca ze specjalistami, którzy obsłużą w przyszłości powstającą infrastrukturę gazową. Najlepsi znajdą możliwość podjęcia zatrudnienia lub odbycia staży w spółce – zapewnił Zawartko.

Ukończenie studiów na kierunku inżynieria naftowa i gazownicza uprawnia także absolwentów m.in. do ubiegania się o uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń.

W ostatnich kilku latach popyt na gaz ziemny, transportowany siecią GAZ-SYSTEM, wzrósł o ponad 30%, a wdrażane w krajach UE ograniczanie emisji szkodliwych substancji dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na ten surowiec w celu niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Plany inwestycyjne GAZ-SYSTEM przewidują wybudowanie ponad 2 tys. km przesyłowych gazociągów wysokiego ciśnienia do 2025 r., co nadaje wymiar praktyczny współpracy z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH w zakresie przygotowywania specjalistycznej kadry.

Studia dualne dla 12–20 studentów zostaną uruchomione od semestru letniego 2021 r. Zainteresowani mogą zapoznać się z pełnym opisem kierunku.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Roman 05.05.2021 14:01

    super inicjatywa, taka forma współpracy umożliwi również zdobycie praktycznej wiedzy. Może będzie więcej specjalistów potrafiących odróżnić rurę bez szwu od rury ze szwem, np. tak jak w ofertach Stainless Europe Sp. z o.o.: https://stainlesseurope.pl/pl/c/Rury-i-tuleje-bezszwowe/16

Tagi: