Aktualności
Szkoły wyższe
18 Listopada
Opublikowano: 2019-11-18

Studia Executive MBA w Koźmińskim w światowym rankingu

„Financial Times” przygotował ranking stu najlepszych programów Executive MBA na świecie. Jedyna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego – zajęła 61. miejsce, awansując aż o 13 pozycji w stosunku do ubiegłego roku.

Gdzie na świecie warto studiować MBA? Ranking „FT” podpowiada nie tylko, jakie uczelnie uzyskały najwyższą ocenę, ale też, w jakim kraju występuje największy popyt na tego typu edukację, a więc na menedżerów. Czołówkę stanowią studia z udziałem uczelni azjatyckich, zwłaszcza chińskich. Wysoko w rankingu znalazły się znane szkoły biznesu: HEC, LBS, ESCP Europe, Insead, Iese, IE, IMD oraz uniwersytety Columbia, Oxford, Cambridge, MIT i Yale. Wśród uczestników rankingu jest jedna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 61. miejsce.

– Na sukces studiów Executive MBA w Koźmińskim składają się osiągnięcia zawodowe kolejnych grup absolwentów. Są to najstarsze studia tego typu w Polsce, które prowadzimy nieprzerwanie od 1989 roku. Ukończyło je ponad 5 tysięcy osób – mówi prof. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. „FT” podaje, że kryteria zarobków absolwentów i wzrostu zarobków po ukończeniu studiów są najwyżej punktowane. Nie dotyczy to osób pracujących w sektorze publicznym i w NGO. Ranking uwzględnia też umiędzynarodowienie studiów i różnorodność w grupie słuchaczy i wykładowców.

Studia EMBA w Koźmińskim dostarczają wiedzy ze wszystkich obszarów związanych z zarządzaniem, od finansów, organizacji produkcji, przez marketing, HR, nowe technologie po rozwój osobisty i doskonalenie cech przywódczych. Wykorzystywane są elementy grywalizacji. Na naukę trzeba zarezerwować sporo czasu: same zajęcia to 600 godzin dydaktycznych w półtora roku i tygodniowy wyjazd studyjny do partnerskiej uczelni ESCP Europe. Trudno jednak w krótszym trybie przyswoić ogrom materiału, poznać i przetestować narzędzia i jeszcze znaleźć przestrzeń na samodoskonalenie. Dlatego wśród słuchaczy coraz częściej pojawiają się prywatni przedsiębiorcy, którzy w kształceniu widzą szansę na rozwój swoich firm. Większość studentów stanowią osoby nastawione na karierę korporacyjną. Warunkiem przyjęcia na studia jest posiadanie kilkuletniego doświadczenia zawodowego i zdanie egzaminu kwalifikacyjnego GMAT.

Znaczenie studiów MBA w polskiej gospodarce rośnie z roku na rok. Jeszcze kilka lat temu specjalistyczne wykształcenie menedżerskie na poziomie podyplomowym nie było kluczowym wymogiem w rekrutacji na najwyższe stanowiska menedżerskie. Dziś posiadanie dyplomu MBA warunkuje udziału w konkursach na posadę prezesa, zarówno w firmach prywatnych, jak i tych z udziałem skarbu państwa.

Ewa Barlik, źródło: ALK

 

Dyskusja (0 komentarzy)