Aktualności
Szkoły wyższe
28 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-28

Sukces Studentów Politechniki Rzeszowskiej na zawodach SAE Aero Design 2017

Studenci EUROAVII Rzeszów odnieśli kolejny sukces podczas zawodów SAE Aero Design 2017, zajmując: 4. miejsce za prezentację ustną modelu, 6. miejsce za średni największy podniesiony ciężar i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. W zawodach wzięło udział 40 drużyn.

Mówi student Mateusz Rakieć, członek zespołu:

„Pierwszego dnia przeszliśmy szczegółową inspekcję modelu, podczas której usłyszeliśmy wiele pochwał za zastosowane rozwiązania techniczne, m.in. mocowania skrzydeł oraz ładunku, wykonanie kadłuba i belki ogonowej, technikę i dokładność wykonania skrzydeł. Następnie przeszliśmy przez demonstrację załadunku. Mieliśmy na to minutę, lecz nasz zespół wykonał to w 25 sekund. Wieczorem jeden z członków drużyny przeprowadził dziesięciominutową prezentację na temat samolotu. Komisja składająca się z trzech osób była zachwycona naszą konstrukcją, a także procesem projektowania, optymalizowania, testowania i wykonywania modelu. Tak zakończyliśmy dzień pierwszy.

Drugiego dnia zaczęliśmy loty. Pierwszy z nich, jeszcze nie na pełnym załadunku, odbył się bez żadnych problemów. Oderwanie nastąpiło sporo przed linią wyznaczającą 200 stóp, a lądowanie było perfekcyjne. Po pierwszej rundzie, w której samolot ważył 15 kg przy masie własnej tylko 4 kg, zajmowaliśmy 5. miejsce.

Druga runda to już lot z pełnym załadunkiem: 40 piłeczek tenisowych i 20 funtów (czyli 16 kg), który również zakończył się sukcesem. Dzięki temu awansowaliśmy na 3. miejsce.

W trzecim locie niestety nasz samolot uległ awarii – drewniana przednia wręga kadłubowa nie wytrzymała obciążenia i mimo prób szybkiej naprawy nie udało się nam wystartować. Próba została niezaliczona, a my zamiast awansować na 2. miejsce mieliśmy noc pełną pracy. Dzień skończyliśmy na 5. miejscu.

Dzień trzeci to dwa zaplanowane loty. Po wstępnej odprawie ustawiliśmy się w kolejce na lot. Pełni nadziei ponownie w pełni załadowaliśmy samolot lecz warunki pogodowe, panujące wówczas na lotnisku, nie pozwoliły nam na zapunktowanie w rundzie czwartej. Po chwili przerwy podeszliśmy do piątej, ostatniej próby. Samolot ważący 16 kg ponownie oderwał się we wskazanym miejscu i wylądował bez problemu.

Gdyby nie awaria drugiego dnia i trochę inny wiatr podczas czwartej próby wyniki byłyby jeszcze lepsze. Niezmiernie cieszą nas pochwały, które słyszeliśmy co chwilę z ust organizatorów, sędziów, wolontariuszy, a nawet kolegów, którzy z nami konkurowali.

Warto dodać, że był to pierwszy start nowego zespołu, którego praca wygląda bardzo obiecująco. Z bagażem doświadczeń, pewni swojej konstrukcji i świadomi tego, co musimy w niej zmienić z niecierpliwością oczekujemy już na przyszłoroczną edycję SAE Aero Design oraz tegoroczne, sierpniowe zawody Air Cargo Challenge.

Dziękujemy jeszcze raz za okazane wsparcie Politechnice Rzeszowskiej, Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa, MTU Aero Engines Polska, Safran Polska, Instytutowi Technicznemu Wojsk Lotniczych, PZL Mielec, PGE Obrót, GC Energy, Urzędowi Miasta Rzeszów”.

Anna Worosz

Dyskusja (0 komentarzy)