W marcu i kwietniu odbyły się dwa główne studenckie sympozja naukowe z dziedziny radiologii – Studenckie Ogólnopolskie Forum Radiologiczne (SOFOR) w Warszawie i Młoda Elektroradiologia w Rzeszowie. Brali w nich udział członkowie studenckiego koła naukowego „Młoda Elektroradiologia” działającego przy Katedrze Elektroradiologii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W obu imprezach odnieśli znaczące sukcesy i co warto podkreślić, przy bardzo silnej konkurencji.
W SOFOR II miejsce w sesji prezentacji ustnej prac oryginalnych zajęła praca Małgorzaty Król Obraz widma protonowej spektroskopii rezonansu magnetycznego (1HMRS) u chorych z otępieniem w chorobie Alzheimera, a zwyciężczynią w sesji plakatowej okazała się Gabriela Flaga z pracą Obraz metaboliczny złośliwych guzów mózgu w protonowej spektroskopii MR (1HMRS).
W „Młodej Elektroradiologii” w sesji prezentacji ustnych prac oryginalnych, II miejsce zajęła praca Małgorzaty Król Obraz widma protonowej spektroskopii MR u chorych z otępieniem w chorobie Alzheimera, a miejsce III praca Analiza różnic metabolicznych prawej półkuli mózgu pomiędzy młodymi mężczyznami i kobietami w protonowej spektroskopii MR Marty Wruchy. W sesji przypadków medycznych I i II miejsce przypadło odpowiednio Oktawii Kojder z pracą Grzybica kropidlakowata płuc u 66. letniego pacjenta i Justynie Dziadosz z pracą Przewlekłe złamanie kości udowej oraz wytworzenie się stawu rzekomego kości piszczelowej u 60. letniej pacjentki. W sesji plakatowej prac oryginalnych Rzeszowianie byli bezkonkurencyjni – zgarnęli wszystkie trzy pierwsze miejsca za prace: Analiza zróżnicowania metabolicznego lewej półkuli mózgu w grupie młodych mężczyzn w protonowej spektroskopii MR (Patrycja Wosachło), Obraz metaboliczny złośliwych guzów mózgu w protonowej spektroskopii MR (Gabriela Flaga) i Analiza różnic metabolicznych między półkulami mózgu młodych kobiet w protonowej spektroskopii MR (Gabriela Senyk).
Maciej Ulita