Aktualności
Szkoły wyższe
23 Listopada
Opublikowano: 2017-11-23

Sukcesy studentów PB

Dwaj studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej stanęli 18 listopada na podium jubileuszowej X edycji Międzynarodowych Zawodów Sumo Challenge2017 w Łodzi. Dwa koła naukowe z Politechniki Białostockiej wróciły z wyróżnieniami  z konkursu StRuNa – Studenckiego Ruchu Naukowego.

Podczas Międzynarodowych Zawodów Sumo Challenge 2017 w Łodzi drugie miejsce w kategorii robotów mobilnych Line Follower Turbo (jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji robotów mobilnych, w klasie Turbo roboty wykorzystują specjalne napędy tunelowe) wywalczył robot skonstruowany przez Marcina Dąbrowskiego. Natomiast trzecie miejsce w kategorii MicroMouse (szczególne wyzwanie dla konstruktorów-programistów, gdyż kluczowy jest algorytm znalezienia najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie) zajął robot autorstwa Łukasza Niemyjskiego.

Obaj studenci pracują w Studenckim Kole Naukowym Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej. A zwody organizowane nieprzerwanie od 2008 roku przygotowało Koło Naukowe Skaner z Politechniki Łódzkiej.

7. edycja konkursu StRuNa – Studenckiego Ruchu Naukowego promującego najlepsze koła naukowe i organizacje studenckie odbywała się w dn. 18-19 listopada w Warszawie. Do finału konkursu StRuNa 2017 w kategoriach:  Konferencja Roku 2017, Wyprawa Roku 2017, Projekt Roku 2017 zakwalifikowano łącznie 40 zgłoszeń z całego kraju. Wśród finalistów znalazły się koła naukowe z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska – Ciepłownik oraz z Wydziału Mechanicznego – Cerber Motorsport.

„Ciepłownicy” w ramach swojego projektu przeprowadzili badania dotyczące zasadności energetycznej, ekologicznej i ekonomicznej stosowania powietrznych pomp ciepła na Podlasiu. Swoją prezentację „udramatyzowali” i przenieśli w czasie i przestrzeni. Akcja działa się nie tylko w Polsce, ale i na Grenlandii.

Natomiast „Mechanicy” zaprezentowali swój sztandarowy projekt – czwarty już pojazd wyścigowy skonstruowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Bolid CMS-04  startował w tym roku na torach wyścigowych we Włoszech i w Czechach w ramach zawodów Formula Student.

W jury Konkursu StRuNa zasiadali wykładowcy akademiccy, członkowie organizacji pozarządowych, dziennikarze i byli członkowie kół naukowych.

Wyjazd koła Ciepłownik możliwy był dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)