Aktualności
Szkoły wyższe
28 Sierpnia
Opublikowano: 2023-08-28

SUM wykształci lekarzy w filii w Bielsku-Białej

Jesienią pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę w Bielsku-Białej, gdzie będzie działać filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Na pierwszy rok uczelnia planuje przyjąć 75 studentów.

To kolejna uczelnia medyczna, która otrzymała zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w ramach własnej filii. Wcześniej pozwolenia udzielono Uniwersytetowi Medycznemu im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który uruchomił filię w Wałbrzychu.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach to uczelnia, która kształci największą liczbę studentów na kierunkach lekarskich spośród wszystkich uczelni medycznych w kraju. Od października nasze możliwości będą jeszcze większe. Studenci filii SUM będą funkcjonować tak jak na pełnoprofilowej uczelni. Zyskają dostęp nie tylko do bazy dydaktycznej, tak by poznać całą teorię medycyny, ale także do bazy klinicznej. Zajęcia będą realizowane w oparciu o jednostki służby zdrowia zlokalizowane właśnie w Bielsku-Białej. Na studentów czeka też anatomia z prawdziwego zdarzenia – podkreśla prof. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów.

W filii odbywać się będą zajęcia z takich przedmiotów, jak: histologia, cytologia i embriologia; biochemia z elementami chemii; biologia molekularna; genetyka; kwalifikowana pierwsza pomoc i elementy pielęgniarstwa; biofizyka; informatyka; podstawy badań naukowych; historia medycyny; etyka lekarska; język angielski. Zajęcia z anatomii będą prowadzone w prosektorium znajdującym się na terenie Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego.

W ramach wspomagania procesu dydaktycznego studenci skorzystają m.in. z wirtualnej rzeczywistości. Oprogramowanie umożliwi pełen przegląd układów oraz preparatów anatomicznych w przestrzeni 3D z wykorzystaniem VR. Studenci będą mogli współpracować w trybie wieloosobowym (multiplayer), wykorzystywać przygotowane przez prowadzących odpowiednie materiały tematyczne. Ponadto udostępniona zostanie interaktywna, mobilna przeglądarka wysokorozdzielczych preparatów z zakresu histologii i cytofizjologii. Z kolei wirtualna sala operacyjna to wierne odwzorowane prawdziwej sali operacyjnej w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach wraz z jej pełnym wyposażeniem. Zaprojektowano kilka postaci zarówno w formie manekinów, jak i odwzorowanych modeli pacjentów, jednocześnie dodając naturalne ruchy postaci i mimikę twarzy. Aplikacja posiada kilka scenariuszy, które uczestnik symulacji może zrealizować, m.in. podpięcie elektrod w odpowiednie miejsca na ciele pacjenta, podanie tlenu, intubacja, sprawdzenie źrenic, osłuch klatki piersiowej wraz z informacją zwrotną w postaci dźwięków (szmerów).

Zajęcia kliniczne studenci będą odbywać w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, Beskidzkim Centrum Onkologii Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz Śląskim Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu.

Na nadchodzący rok akademicki SUM planuje przyjąć 75 studentów na kierunek lekarski, w tym 51 osób na studia stacjonarne. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 9 października w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Dominika Kardynał, źródło: SUM

Dyskusja (0 komentarzy)