Aktualności
Szkoły wyższe
21 Maja
Opublikowano: 2018-05-21

SumoMasters znów na podium

Po sukcesie medalowym w Stanach Zjednoczonych, najwyższe podium w Rumunii – drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zwyciężyła 5 maja w zawodach robotycznych w Cluj Napocca  w Rumunii – BattleLab Robotica 2018. 

Do tej pory rumuńskie roboty były uznawane za najlepsze na świecie. Często w finałach najważniejszych zawodów studenci z Politechniki Białostockiej spotykali się z tymi konstrukcjami. I tym razem w Cluj Napocca w walce o pierwsze miejsce na macie naprzeciwko konstrukcji z Białegostoku stanął robot Cheetah. Tym razem lepszy był Ace z Białegostoku. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z Białegostoku uzyskała pierwsze oficjalne zaproszenie na najważniejsze zawody robotyczne w Japonii. Warto też podkreślić, że pierwszy raz w historii zawodów BattleLab Robotica zwyciężyła konstrukcja spoza Rumunii.

Zawody w Cluj Napocca rozgrywane są tylko w jednej kategorii MegaSumo. Wszystkie 4 roboty SumoMasters (nagradzane już wcześniej Masakrator, Speedster, Ace oraz nowa konstrukcja zaprojektowana i wykonana przez najmłodszych członków zespołu – Javelin) znalazły się ostatecznie w pierwszej ósemce.

Zawody BattleLab Robotica były ostatnim zadaniem realizowanym w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych! 2.0”. W sumie zespół SumoMasters wziął udział w 8 zawodach w kraju i zagranicą, zawsze stając na podium.  Zawody w Rumunii były ukoronowaniem działalności najstarszych członków zespołu: Macieja Wysockiego, Bartosza Pawłowa, Marka Klimowicza oraz Krystiana Chojnowskiego, którzy w tym semestrze kończą studia magisterskie. W Rumunii do doświadczonych kolegów dołączyli Marcin Dziubek oraz Łukasz Kotarski. – Wierzę, że poprzez zdobytą wiedzę oraz doświadczenie, sukcesy drużyny SumoMasters będą kontynuowane – powiedział dr inż. Rafał Grądzki, opiekun zespołu.

Budowę robotów wsparł prezydenta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta) oraz firmy: Wenglor, Faulhaber i Yato.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)