Aktualności
Szkoły wyższe
24 Maja
Opublikowano: 2017-05-24

Szczecińskie Słowianalia

Białoruska dramaturgia, czeski film, słowiańskie przysmaki, tańce i podróżnicze opowieści. Tak wygląda w wielkim skrócie program tegorocznego spotkania ze kulturą Słowian. Festiwal Szczecińskie Słowianalia startuje już w poniedziałek, 29 maja.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i działające przy nim koło naukowe „Słowianie – język, kultura, tradycja”. Preludium do tegorocznej edycji będzie spotkanie z muzyką cerkiewną. W poniedziałek, 29 maja, o godz. 18.00 w cerkwi p.w. św. Mikołaja proboszcz ks. Paweł Stefanowski opowie o tej niezwykłej wspólnocie, jaką jest szczecińska, najbardziej wielokulturowa parafia prawosławna w Polsce. Następnie, specjalnie dla gości Słowianaliów, wystąpi chór parafialny. Koncert muzyki cerkiewnej nie będzie ostatnim akordem tego dnia festiwalu. Na godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do Strefy Kultury Studenckiej (dawne ACK) na spektakl Teatru Nie Ma pt. Wszystko przez nią, na podstawie sztuki białoruskiego dramaturga Andrieja Iwanowa.

We wtorek, 30 maja, o godz. 17.00 w pubie Český Film, zgodnie z klimatem miejsca, będzie można obejrzeć czeskie kino. W tym samym miejscu, zaraz po filmie, goście zostaną zabrani w podróż do innych, odległych miejsc. W ramach cyklu „Słowiański Włóczęga” będzie można posłuchać opowieści o wyprawach do różnych krajów słowiańskich. Agnieszka Sztandera wróci wspomnieniami do prawie już zapomnianego dla turystów Krymu, Joanna Rokicka opowie o kulisach wyprawy śladem czarnobylskiego stalkera, a Adam Barwiński pokaże Rosję z perspektywy subkultury straight edge. Na koniec znany szczeciński przewodnik Przemek Głowa przybliży gościom „Słowiańskie wędrówki Gryfa”.

Środa, 31 maja, to z kolei dzień warsztatów, prowadzonych w klubie Pralnia. Tego dnia goście Słowianaliów będą mieli rzadką okazję stać się nie tylko odbiorcami, ale i współtwórcami słowiańskiej kultury. O godz. 16.30 rozpoczną się warsztaty kulinarne Słowiańskie przysmaki – kazinaki. Olena Sukhotina z Ukrainy wspólnie z uczestnikami przygotuje słodkości zgodnie z tradycyjnymi przepisami. O godz. 19.00 do tańca zaprasza Jacek Hałas, jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie folkowej. Będzie więc swojsko i ludowo. Wspólnie z żoną Alicją poprowadzi warsztaty tańców słowiańskich.

Dzień Dziecka w ramach festiwalu upłynie pod znakiem wykładów popularnonaukowych. Studenci i wykładowcy przybliżą gościom Słowianaliów ciekawostki związane z kulturą, literaturą, językiem i historią Słowiańszczyzny. Najpierw, w godzinach 10.00-12.00, w budynku Wydziału Filologicznego przy al. Piastów uczniowie szkół średnich będą mogli posłuchać wykładów swoich starszych kolegów, studentów filologii słowiańskiej. Kamila Lesiuk rozwikła tajemnicę słynnego mnicha Rasputina, a Patryk Foluszewski opowie o pełnej ironii i absurdu twórczości Michaiła Zoszczenki. Natomiast Bartek Mik przybliży temat słowiańskości Wiedźmina. Następnie, w godzinach 17.00-19.00, w Strefie Kultury Studenckiej, swoją wiedzą w atrakcyjnej formie podzielą się wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej: Roman Gawarkiewicz (temat wykładu: Przygoda z komunikacją) i Tomasz Szutkowski (temat wykładu: Niedaleko pada kokos od palmy, czyli o kreatywności językowej polskich internautów słów kilka). Wystąpi także Marek Dworaczyk, archeolog z Polskiej Akademii Nauk, który w swoim wykładzie zrekonstruuje codzienność dawnych Słowian, mieszkańców wczesnośredniowiecznego Szczecina. Ten festiwalowy dzień zakończy się koncertem muzyki rosyjskiej w wykonaniu Teatru Muzycznego „Akademia” z Kiemierowa.

W piątek, 2 czerwca, na zakończenie festiwalu, organizatorzy zapraszają do klubu Pralnia. Tam o godz. 19.00 z repertuarem muzyki słowiańskiej wystąpi zespół Volodja. Tuż po koncercie w tym samym lokalu rozpocznie się Kocioł Słowiański – impreza taneczna z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, bałkańską i polską.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

1 DZIEŃ – poniedziałek, 29 maja
Cerkiew pw. Św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A
Godz. 18:00 – Wykład: Parafia na styku kultur.
Opowiada: Ks. Paweł Stefanowski, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja
Godz. 18.15 – Koncert chóru cerkiewnego parafii pw. św. Mikołaja
Strefa Kultury Studenckiej US, ul. Malczewskiego 10-12
Godz. 20:00 – Spektakl Teatru Nie Ma pt. To wszystko przez nią, w reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz (na podst. sztuki białoruskiego dramaturga Andrieja Iwanowa )

2 DZIEŃ – wtorek, 30 maja
Pub Český film, Al. Jana Pawła II 3-4
Godz. 17:00- pokaz czeskiego filmu pt. „Młode wino”, reż. Tomáš Bařina
Słowiański Włóczęga. Opowieści podróżnicze:
Godz. 19:00 Krym (nie)zapomniany, Agnieszka Sztandera
Godz. 19:30 Piknik na skraju drogi. Czarnobyl, Joanna Rokicka
Godz. 20:00 W trasie po alternatywnej Rosji, Adam Barwiński
Godz. 20:30 Słowiańskie wędrówki Gryfa, Przemek Głowa

3 DZIEŃ – środa, 31 maja
Klub Studencki Pralnia, al. Bohaterów Warszawy 75
Godz. 16.30 – „Słowiańskie przysmaki – kazinaki”.
Prowadzenie: Olena Sukhotina (Ukraina)
Godz. 19:00 Warsztaty tańców słowiańskich. Prowadzenie: Jacek Hałas

4 DZIEŃ – czwartek, 1 czerwca
Wydział Filologiczny US, Al. Piastów 40 B
Godz. 10:00-12:00- Słowo o Słowianach. Wykłady popularnonaukowe dla uczniów:
Grigorij Rasputin i jego obraz w kulturze, Kamila Lesiuk
Jak bardzo słowiański jest Wiedźmin A. Sapkowskiego i dlaczego, Bartosz Mik
Michaił Zoszczenko, czyli w oparach absurdu, Patryk Foluszewski
Strefa Kultury Studenckiej US, ul. Malczewskiego 10-12
Godz. 17:00-19:00- Słowo o Słowianach. Wykłady popularnonaukowe dla każdego:
Niedaleko pada kokos od palmy, czyli o kreatywności językowej polskich internautów słów kilka, Tomasz Szutkowski (Instytut Filologii Słowiańskiej)
Codzienność dawnych Słowian, Marek Dworaczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)
Przygoda z komunikacją, Roman Gawarkiewicz (Instytut Filologii Słowiańskiej)
Godz. 19.30 – Koncert muzyki rosyjskiej pt. „Obiecajcie mi miłość” w wykonaniu Teatru Muzycznego Akademia z Kiemierowa

5 DZIEŃ – piątek 2 czerwca
Klub Studencki Pralnia, al. Bohaterów Warszawy 75
Godz. 19:00- Koncert zespołu Volodja
Godz. 20:00- Kocioł Słowiański. Dyskoteka z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, białoruską, bałkańską i polską

Julia Poświatowska

Dyskusja (0 komentarzy)