Aktualności
Szkoły wyższe
04 Grudnia
Źródło: Politechnika Lwowska
Opublikowano: 2023-12-04

Szef KRASP doktorem honoris causa Politechniki Lwowskiej

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, otrzymał godność doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej.

Uroczystość odbyła się pod koniec listopada we Lwowie. Prof. Arkadiusz Mężyk został doceniony za działania na rzecz rozwoju współpracy z Politechniką Lwowską. W szczególności podkreślono fakt uruchomienia współpracy międzynarodowej m.in. w ramach programów Erasmus, co umożliwiło wielu ukraińskim studentom podjęcie studiów, nauczycielom – prowadzenie wykładów, a pracownikom – podnoszenie kwalifikacji na szkoleniach i seminariach organizowanych przez Politechnikę Śląską. To drugi, po prof. Wojciechu Zielińskim, rektor gliwickiej uczelni uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej. Podczas uroczystości wygłosił wykład pt. „Między nauką a nauczaniem. Misja współczesnej uczelni w niespokojnych czasach”, w którym podkreślał rolę nowoczesnej uczelni w propagowaniu wartości etycznych, jej zaangażowanie w odbudowę oraz rozwój gospodarki i życia społecznego, a przede wszystkim w kształcenie elit przyszłości.

Prof. Arkadiusz Mężyk od początku swojej kariery naukowej związany jest z Politechniką Śląską. Specjalizuje się w zakresie zagadnień dynamiki, mechaniki ośrodków ciągłych, zastosowań metod numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych, w tym pojazdów hybrydowych oraz konstrukcji szybkobieżnych pojazdów gąsienicowych. Swoje projekty badawcze od lat skutecznie łączy ze współpracą z przemysłem.

Prof. Arkadiusz Mężyk jest pracownikiem naukowym Wydziału Mechanicznego Technologicznego, którym w przeszłości kierował jako dziekan. Od 2016 roku pełni funkcję rektora Politechniki Śląskiej. W 2020 roku został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Przed pięcioma laty otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego Gheorghe Asachi w Jassach w Rumunii.

GaL, źródło: PŚl

 

Dyskusja (0 komentarzy)