Aktualności
Szkoły wyższe
10 Maja
Opublikowano: 2021-05-10

Sześć polskich uczelni w RUR

Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany najwyżej spośród polskich uczelni w najnowszym rankingu Round University Ranking. Zestawienie obejmuje 869 uniwersytetów z 73 krajów.

Ranking publikowany jest przez RUR Rankings Agency z siedzibą w Moskwie. Metodologia uwzględnia 20 wskaźników zgrupowanych w 4 obszarach: kształcenie, badania, umiędzynarodowienie oraz stabilność finansowa. Na tegorocznej liście, podobnie jak w 2020, znalazło się 6 polskich uczelni – wszystkie poprawiły swoje pozycje w stosunku do ostatniej edycji. Nowym polskim liderem jest Uniwersytet Jagielloński, który zajął 358. miejsce (awans o 34 miejsca), wyprzedzając tym samym Uniwersytet Warszawski (363; +26). Ponadto ujęto jeszcze: Politechnikę Warszawską (540; +11), Politechnikę Łódzką (627; +38), Politechnikę Gdańską (634; +8) i Uniwersytet Łódzki (653; +21).

Na czele rankingu znalazły się uczelnie amerykańskie. Zwyciężył Uniwersytet Harvarda przed Kalifornijskim Instytutem Technicznym i Uniwersytetem Stanforda. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Imperial College London, Instytut Karolinska, Instytut Technologiczny Massachusetts, Uniwersytet Oksfordzki, Politechnikę Federalną w Zurychu i Uniwersytet Cambridge. Czołową dziesiątkę zamyka Uniwersytet Columbia.

Pełne wyniki RUR 2021 są dostępne na stronie roundranking.com.

źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)