Aktualności
Szkoły wyższe
17 Stycznia
Fot. K. Adamczewski
Opublikowano: 2020-01-17

Szkolenie lotnicze w Uniwersytecie Zielonogórskim coraz bliżej

Uniwersytet Zielonogórski podpisał z Zespołem Szkół Mechanicznych w Zielonej Górze i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej porozumienie dotyczące podjęcia wspólnych działań, których efektem będzie rozpoczęcie szkolenia lotniczego w Instytucie Inżynierii Mechanicznej UZ (mechanik lotniczy i pilot samolotowy), szkolenia na poziomie średnim mechaników lotniczych w ZSM, szkolenia praktycznego mechaników lotniczych w Organizacji Part M oraz pilotów samolotowych w Ośrodku Szkolenia Lotniczego AZL.

Już od ponad roku pracownicy Wydziału Mechanicznego UZ i zielonogórskiego Aeroklubu pracują nad uruchomieniem kompleksowego szkolenia licencjonowanych mechaników lotniczych, a w przyszłości pilotów. Pomysł zyskał zainteresowanie miejskich i wojewódzkich władz samorządowych i zapewnienie wsparcia – również finansowego.

– Wierzę, że dzięki temu porozumieniu będziemy mogli przystąpić do przygotowania nowego projektu bądź poszerzenia już istniejącego, co pozwoli nam na wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia i rozwijanie tradycji lotniczych w Lubuskiem dzięki wyspecjalizowanym kadrom – mówi Marcin Jabłoński, członek Zarządu Województwa Lubuskiego. 

Prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego, przyznał się, że nie wierzył w sukces tego przedsięwzięcia.

– Kiedy po raz pierwszy z tym pomysłem przyszedł do mnie prof. Kłos, dziekan Wydziału Mechanicznego, to nie wierzyłem, że to się może udać. Ale udało się stworzyć bardzo ekspansywny zespół, który małymi krokami doprowadził do tego, że już w tym roku na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku mechanika i budowa maszyn otwarto specjalność mechanika lotnicza.

Najbliższe ośrodki szkolenia mechaników lotniczych znajdują się na „ścianie wschodniej” – w Rzeszowie i Chełmie. Tymczasem władze Aeroklubu Ziemi Lubuskiej widzą ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów także w tym regionie.

– Jeżeli chodzi o pilotów, to nasz aeroklub jest dzisiaj w stanie wyszkolić pilota od zera. Natomiast w przypadku mechaników lotniczych, to naszą największą bolączką do tej pory była część pedagogiczna. Uniwersytet Zielonogórski jest więc dla nas idealnym partnerem, bo wykorzystując naszą kadrę lotniczą, możliwości nasze i Portu Lotniczego w Babimoście będzie mógł wykształcić tak potrzebnych, nie tylko u nas, mechaników lotniczych – twierdzi Artur Haładyn, dyrektor AZL.

Projekt jest w trakcie procesu certyfikacji kształcenia mechaników lotniczych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wstępne audyty już się odbyły. Po zakończeniu studiów absolwenci UZ będą mogli w ULC złożyć wniosek o uzyskanie licencji mechanika lotniczego.

Ewa Sapeńko, źródło: UZ

Dyskusja (0 komentarzy)