Aktualności
Szkoły wyższe
21 Grudnia
Opublikowano: 2017-12-21

Szpital kliniczny GUMed liderem dojrzałości cyfrowej

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, jako jeden z dwóch szpitali w gronie jednostek uniwersyteckich i ministerialnych, osiągnęło najwyższy poziom rozwoju swoich systemów informatycznych.

List gratulacyjny od Marcina Węgrzyniaka, dyrektora CSIOZ, w imieniu rektora GUMed prof. Marcina Gruchały odebrała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych, a dyrekcję UCK reprezentował Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych. Wręczenie odbyło się 15 grudnia br. w Warszawie podczas konferencji „Informatyzacja podmiotów leczniczych – dojrzałość cyfrowa i bezpieczeństwo danych”, organizowanej przez Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

Jak podkreślają władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i Gdański Uniwersytet Medyczny, bez zbudowania i wdrożenia systemu informatycznego praktycznie niemożliwa byłaby restrukturyzacja i sprawne zarządzanie informacją w UCK. Żeby utrzymać pozycję lidera w obszarze e-zdrowia przez uczelnię i szpital, niezbędne są jednak kolejne rozwiązania i usprawnienia.

Szpital kliniczny GUMed uzyskał potwierdzenie osiągnięcia 5. poziomu w 7-stopniowej skali EMRAM (Electronic Medical Record Adoption Model). Wśród audytowanych szpitali w Polsce żadnemu nie udało się uzyskać wyższego poziomu dojrzałości. Osiągnięcie kolejnego, 6. poziomu będzie wymagało od UCK dużego wysiłku organizacyjnego oraz pozyskania środków finansowych. Warto zwrócić uwagę, że na około 1800 szpitali audytowanych w UE stopień 6. uzyskało 27, a najwyższy 7. poziom jedynie 4 jednostki.

Joanna Śliwińska

Dyskusja (0 komentarzy)