Aktualności
Szkoły wyższe
02 Lipca
Źródło: UMK
Opublikowano: 2020-07-02

Toruńska weterynaria niebawem z własną siedzibą

Przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władz Torunia dokonali wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK. Obiekt ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Centrum Medycyny Weterynaryjnej ma być najlepiej wyposażonym obiektem służącym kształceniu studentów i usługom weterynaryjnym w kraju. Znajdzie się w nim m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt. Nowoczesny budynek pozwoli na przeprowadzanie zajęć dydaktycznych na najwyższym poziomie oraz zaawansowanych badań naukowych.

– Jeszcze trzy lata temu nie marzyliśmy nawet, że w Toruniu powstaną studia weterynaryjne, a dziś rozpoczynamy budowę najnowocześniejszego budynku tego typu w Polsce – mówił rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, po podpisaniu umowy z wykonawcą inswestycji. – Spełniamy w ten sposób nasze obietnice złożone Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że zaplecze badawcze, kliniczne i dydaktyczne powstanie w ciągu czterech lat od uruchomienia weterynarii na naszej uczelni.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego, obok władz uczelni, uczestniczyli m.in.: Anna Budzanowska – podsekretarz stanu w MNiSW, Jarosław Gowin – były minister nauki i szkolnictwa wyższego; poseł Iwona Michałek, prezydent Torunia Michał Zaleski, a także Dariusz Kolasa, dyrektor zarządzający firmy Strabag Sp. z o.o., która jest wykonawcą inwestycji.

Budynek o całkowitej powierzchni 6412 metrów kwadratowych stanie na działce przy Szosie Bydgoskiej, przekazanej Uniwersytetowi przez Gminę Miasta Toruń. Będzie służył zajęciom dydaktycznym i praktycznym oraz badaniom naukowym, znajdzie się w nim także klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne. W podziemiu znajdzie się część kliniczna dla trzody chlewnej, szatnia główna oraz parking podziemny. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na I piętrze działać będzie klinika dla zwierząt małych z 4 salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji umieszczone będą na II piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Przed budynkiem powstanie 47 miejsc parkingowych, a kolejnych 18 znajdzie się w parkingu podziemnym. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2021 r.

Dwa lata temu na UMK uruchomiono kierunek, który od początku cieszył się niezwykłą popularnością wśród kandydatów. Pracownicy Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK opublikowali do tej pory ponad 220 publikacji, w tym 15 wysoko punktowanych. W planach jest realizacja siedmiu projektów badawczych. Instytut składa się z trzech Katedr (klinicznych): Chirurgii Weterynaryjnej, Nauk Podstawowych i Przedklinicznych oraz Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt.

MK, źródło: UMK, MNiSW

Dyskusja (0 komentarzy)