Aktualności
Opublikowano: 2017-07-10

Trzecia edycji Letniej Szkoły Logistyki Białymstoku i w Chinach

Rozpoczęła się III edycja Letniej Szkoły Logistyki na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej w Polsce oraz w Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach. W tym roku Politechnika Białostocka gości grupę 27 studentów z Chin wraz z dwoma opiekunami, a w Chinach przebywa 22 studentów Wydziału Zarządzania PB. Motywem przewodnim obu szkół jest Nowy Jedwabny Szlak.

Szkoła Letnia Logistyki w Zhejiang University Ningbo Institute of Technology oficjalnie została zainaugurowana 2 lipca. Białostockich studentów przywitał prof. Hao Wang – profesor honorowy Politechniki Białostockiej, odpowiedzialny po stronie chińskiej za organizację Letniej Szkoły Logistyki. Prezentując program tegorocznej edycji podkreślił, że celem zaplanowanych zajęć i warsztatów ma być przede wszystkim poszerzenie wiedzy z zakresu logistyki, ale także poznanie bogatej kultury Chin. W teoretycznych i praktycznych doświadczeniach podczas pobytu w jednym z największych portów świata polskich studentów wspierają dr Marta Jarocka i dr Ewa Glińska.

W Chinach szkoła potrwa cztery tygodnie. W programie merytorycznym zaplanowano zajęcia dotyczące globalnej gospodarki i finansów, problemów e-commerce, wyzwań w transporcie intermodalnym, zagadnień związanych z modelowaniem w logistyce oraz gospodarką magazynową. Dodatkowo zaplanowano wizyty studyjne w przedsiębiorstwach. Uczestnicy poznają także podstawy języka chińskiego, kaligrafii oraz tradycje Chin. W kolejnych dwóch tygodniach studenci zwiedzają Chiny.

W ramach programu szkoły na Wydziale Zarządzania PB zaplanowano analizę STEEPVL Nowego Jedwabnego Szlaku, także zajęcia dotyczące planowania transportu intermodalnego, gospodarki magazynowej, elementów automatyki w transporcie oraz wirtualnej spedycji i zarządzania transportem. Studenci udadzą się na wizyty studyjne m.in. do terminalu logistycznego przedsiębiorstwa Adampol oraz PKP Cargo w Małaszewiczach, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w  Piątnicy, oraz CEDC International. Chińscy studenci będą mieli okazję poznać też Białystok i okolice, zwiedzą Supraśl oraz Białowieżę.

– Udział w Letniej Szkole Logistyki daje niezwykłą szansę zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu globalnej  logistyki. Przedsięwzięcie nabiera szczególnego znaczenia w świetle rozwijającej się idei Nowego Jedwabnego Szlaku, która zakłada rozwój korytarzy transportowych łączących Chiny z Europą, a co za tym idzie inwestycje w infrastrukturę logistyczną. Udział w Szkole daje studentom  przewagę na konkurencjom rynku pracy – mówi dr Katarzyna Kuźmicz,
kierownik Letniej Szkoły Logistyki na Wydziale Zarządzania PB.

Letnia Szkoły Logistyki  uzyskała dofinansowanie prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)