Aktualności
Szkoły wyższe
12 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-12

Trzecie miejsce na Droniadzie 2018

Z medalem wrócili studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z Droniady w Krakowie (7-9 czerwca). To był już piąty konkurs organizowany dla zespołów akademickich z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji.  Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania użytkownikom i przedsiębiorcom.

Do Krakowa pojechał zespół z sekcji „bezzałogowców” Koła Naukowego Robotyków  w składzie: Patryk Racis, Dominika Sobolewska, Maciej Sulewski oraz Adam Stulgis.

Zawody składały się z 3 konkurencji:
1. Demo systemu BSP, w której zespoły miały za zadanie zaprezentować opracowane konstrukcje oraz systemy;
2. Pilna dostawa w U-space, gdzie drony miały odnaleźć platformę, wylądować na niej i zostawić przesyłkę oraz wrócić do miejsca startu. Trudność powodował fakt, że misję wykonywały równocześnie 3 zespoły, które współdzieliły ze sobą przestrzeń powietrzną. W tym celu zespół Politechniki Białostockiej opracował autorski algorytm współpracujący z system antykolizyjnym narzuconym przez organizatorów, co pozwoliło na bezpieczne poruszanie się wśród wielu dronów jednocześnie;
3. Inspekcja infrastruktury liniowej, gdzie dron miał odnaleźć, odczytać wartość oraz podać dokładne współrzędne geograficzne plansz z kodami QR.
Wszystkie misje były wykonywane autonomiczne, bez udziału operatora.
– W trakcie zawodów zespół musiał poradzić sobie z problemem z zasięgiem transmisji danych oraz „przyhamować” nieco swojego bezzałogowca, bo był za szybki. Po dwóch dniach pełnych zmagań okazało się, że drużyna PB uplasowała się na trzecim miejscu na podium. Jak na pierwszy start jest to wynik z którego możemy być dumni – komentuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– Następnym celem są zawody IMAV 2018 w Australii w listopadzie tego roku. Zaczynamy starania o fundusze, modernizację konstrukcji – zapowiada opiekunka zespołu.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)