Aktualności
Szkoły wyższe
14 Marca
Opublikowano: 2018-03-14

Trzy złote medale dla lubelskiego wynalazku na targach INNOVA

Wynalazek dr. inż. Dariusza Zielińskiego i prof. Wojciecha Jarzyny z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej pt. „Magazyny Ciepła i Chłodu” został doceniony przez jury Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA VALENCIA 2018 (7-8.03.2018). Rozwiązanie lubelskich naukowców otrzymało złoty medal z wyróżnieniem w konkursie głównym, a także złoty medal od Mołdawskiej Agencji Rządowej ds. Własności Intelektualnej i złoty medal od delegacji rosyjskiej.

– Jest to nowoczesne oraz ekonomiczne rozwiązanie, które może być wykorzystane zarówno w autobusach, jak i magazynach czy domach wielorodzinnych. Jego zastosowanie znacząco obniża koszty zużycia energii – mówi prof. Wojciech Jarzyna z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Wynalazek polega na tym, że tradycyjne baterie litowo-jonowe w pojeździe można zastąpić magazynem energii, który pozwala na tańsze zasilanie systemów ogrzewania i klimatyzacji. Dzięki temu przedłuża się żywotność akumulatorów zasilających silniki elektryczne pojazdu
i zwiększa jego zasięg.

– Zainteresowanie zwiedzających oraz jurorów było bardzo duże. Na naszym stoisku gościliśmy przez 2 dni kilkaset osób – podsumowuje dr. inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Iwona Czajkowska-Deneka

Dyskusja (0 komentarzy)