Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz drugi okazał się najlepszy wśród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu World University Ranking „Green Metric”!
Przy opracowaniu zestawienia, oprócz programów edukacyjnych oraz inwestycji infrastrukturalnych, brana jest pod uwagę również kwestia gospodarowania odpadami, w tym toksycznymi, rozwiązań w zakresie oszczędności wody i energii, zagospodarowania przestrzeni, w tym zielonych innowacji, rozwój ścieżek dla pieszych i rowerzystów na kampusach itd. W rankingu sklasyfikowano 719 szkół wyższych. UAM zajął 160 lokatę, wyprzedzając sześć innych polskich uczelni: Politechnikę Gdańska (277.), Uniwersytet Łódzki (321.), Politechnikę Krakowską (572.), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (579.), Uniwersytet w Białymstoku (630.), Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych (642.). UAM zajął także wysoką pozycję w kategorii kampusów miejskich (70.) oraz wśród kampusów europejskich (67.)
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza prowadzi prace nad zbudowaniem programu Zielonego Uniwersytetu, którego celem ma być nie tylko zwiększenie świadomości wśród społeczności akademickiej na temat zasad zrównoważonego rozwoju, oszczędzenia zasobów naturalnych, lecz także wzmocnienie bądź zainicjowanie projektów badawczych i edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego. Na kampusach poznańskiego uniwersytetu można korzystać z pierwszych ścieżek i stacji rowerowych, siłowni na wolnym powietrzu, pojawiły się też ogrody społeczne. Dostępna jest wirtualna wycieczka po tzw. Lasku Piątkowskim i rezerwacie przyrody Żurawiniec.
Na podium rankingu znalazły się: Uniwersytet w Wageningen (Holandia), Uniwersytet w Nottingham (Wielka Brytania) i Uniwersytet Kalifornijski Davis (USA). Zestawienie tworzone jest od 2010 roku, kiedy wzięło w nim udział zaledwie 95 uczelni. Coraz większa frekwencja w „Green Metric” świadczy o tym, że wyzwania sprecyzowane przez ONZ w ramach tzw. 17 celów zrównoważonego rozwoju, są coraz częściej elementem świadomej, badawczej i edukacyjnej strategii najlepszych uczelni na świecie.
Źródło: UAM