Aktualności
Szkoły wyższe
02 Maja
Fot. Przemysław Stanula
Opublikowano: 2024-05-02

UAM najlepszym pracodawcą w sektorze szkolnictwa wyższego

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podobnie jak dwa lata temu, okazał się najlepszym polskim pracodawcą wśród instytucji szkolnictwa wyższego i nauki. Zestawienie przygotował magazyn „Forbes”.

Lista „Poland’s Best Employers 2024” została oparta na takich samych zasadach, jak podobne rankingi na zachodzie Europy czy w amerykańskim „Forbesie”. O odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce, poproszono samych pracowników. Ocena dokonywana była w anonimowej ankiecie.

Przedłużający się trudny okres na rynku pracy, którego osią najpierw była pandemia i jej skutki, następnie wybuch wojny w Ukrainie, a dziś jest słabnąca, ale wciąż obecna inflacja, w kilka lat zrewolucjonizował w firmach podejście do pracowników – komentują autorzy rankingu i dodają: – Dawno już nie kładziono tyle nacisku co dzisiaj na próby zrozumienia, czego pracownicy potrzebują, żeby widzieć w pracy sens i chcieć się jej poświęcać. Pod lupę poszedł styl pracy (hybrydowy vs. powroty do biur), otwartość firm na różnorodność zatrudnianych ludzi, sposób, w jaki realizowane są pracownicze benefity, ale też wynagrodzenia.

Ankietę wypełniło łącznie ponad 20 tys. pracowników. Badanie przeprowadzono jesienią 2023 roku. Ocena objęła około 2 tys. organizacji dających w Polsce pracę co najmniej 250 osobom i działających w jednej lub kilku branżach z 25 uwzględnionych w rankingu. Zastosowano dwa podstawowe kryteria: rekomendację bezpośrednią, czyli gotowość do polecania własnego pracodawcy oraz rekomendację pośrednią, czyli gotowość do polecania innych pracodawców w branży. Obie rekomendacje uzupełniła ocena pracodawców w ponad 40 indywidualnych aspektach, które wywodziły się z 7 obszarów: wizerunek i wzrost gospodarczy, relacje między pracownikami i zarządzanie, rozwój i perspektywy, obciążenie pracą, zrównoważony rozwój, płaca, warunki pracy i wyposażenie.

Sklasyfikowano w sumie 300 firm. W sektorze „szkolnictwo wyższe i nauka” zwyciężył, podobnie jak dwa lata temu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (25 miejsce w ogólnej klasyfikacji), zatrudniający 5254 pracowników. W ubiegłym roku UAM był drugi. W najnowszym zestawieniu podium uzupełniają: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (47) i Uniwersytet Gdański (51). W czołówce znalazły się także: Politechnika Gdańska (62), Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (69) i Uniwersytet Medyczny w Łodzi (79). Dopiero na 7 pozycji (spadek z 3 miejsca) sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski (128) z największą liczbą pracowników w tym sektorze – 7800. Za nim są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (155), Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (157) i Uniwersytet Wrocławski (170). Drugą dziesiątkę otwiera Uniwersytet Jagielloński (173).

Partnerem merytorycznym rankingu jest firma Statista – współtwórca najbardziej znanych rankingów „Best Employers” na świecie.

MK, źródło: www.forbes.pl

Dyskusja (0 komentarzy)