Aktualności
Szkoły wyższe
01 Marca
Źródło: www.amu.edu.pl
Opublikowano: 2019-03-01

UAM ubiega się o status Uniwersytetu Europejskiego

Konsorcjum ośmiu uczelni, wśród których jest także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, walczy o unijny grant na utworzenie Uniwersytetu Europejskiego.

Idea European Universities to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował powoanie sieci europejskich uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami, prowadzącymi wspólnie zaawansowane badania naukowe. Propozycję zaaprobowali przywódcy państw Unii Europejskiej, a 14 grudnia 2017 roku zyskała ona oficjalną aprobatę Komisji Europejskiej. W skład jednego z konsorcjów, o nazwie EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions), wchodzi osiem uczelni, wśród których jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a partnerami są:

1) University of Strasbourg – lider projektu (Francja);
2) University of Amsterdam (Holandia);
3) Albert‐Ludwigs‐University Freiburg (Niemcy);
4) Karlsruher institut für technologie (Niemcy);
5) University of Haute‐Alsace (Francja);
6) University Bodenkultur Wien (Austria);
7) Aristotle University of Thessaloniki (Grecja).

W czwartek 28 lutego lider konsorcjum EPICUR, Uniwersytet Strasburski, złożył wniosek o grant w unijnym konkursie. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach programu Erasmus+ „European Universities”. Każda sieć, która wygra, może liczyć na maksymalnie 5 mln euro. Kwota ta wystarczy, aby zainicjować konkretną współpracę. W pilotażowym rozdaniu szanse na pozytywne rozpatrzenie ma 12 wniosków. Nadrzędnym celem koncepcji uniwersytetu europejskiego jest skok jakościowy w prowadzonych na uczelniach badaniach i wdrożeniach otrzymanych przez nie wyników dzięki ściślejszej współpracy z otoczeniem gospodarczym. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest latem, a Uniwersytety Europejskie mają zacząć działać już od najbliższego roku akademickiego. Docelowo planuje się powołanie około 20 Europejskich Uniwersytetów do 2024 roku.

Agnieszka Książkiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)