Pięć szkół wyższych otrzymało nagrodę Made in Poland, przyznawaną podmiotom wspierającym rozwój polskiej gospodarki i polskich marek oraz kształtującym współpracę z biznesem. To premierowa edycja programu prowadzonego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości.
Ogłoszenie laureatów odbyło się 17 lipca podczas pierwszego kongresu Made in Poland, na którym spotkali się przedsiębiorcy, naukowcy oraz przedstawiciele administracji samorządowej. Z uwagi na pandemię koronawirusa przeprowadzono go w trybie online.
Wśród 19 podmiotów, które otrzymały tytuł Made in Poland, znalazło się pięć z sektora szkolnictwa wyższego: Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Wyróżniono je za „istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej przez współpracę uczelni z przedsiębiorstwami i samorządami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego”.
– Politechnika Śląska należy do grona 10 uczelni, które realizują program uczelni badawczej. Na Śląsku szczególny nacisk kładziemy na rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Chcemy aktywnie współuczestniczyć w przestrzeni łączącej sfery nauki, biznesu i przemysłu na bazie swojego 75-letniego doświadczenia i rozwijać 6 obszarów badawczych, które sprecyzowaliśmy: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta, mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i Przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka – mówił prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym PŚl.
– W naszym przekonaniu uczelnia ma służyć rozwojowi know- how, budować potencjał intelektualny, wspierać innowacyjność przedsiębiorstw, a jednocześnie korzystać z kompetencji partnerów. Politechnika Łódzka, inicjując oraz koordynując działania ICT Polska Centralna Klaster, Łódzkiego Klastra Fala Energii oraz Klastra LODZistics, jest przykładem uczelni, która znakomicie integruje środowisko akademickie z biznesem i samorządem – dodał prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ.
W pierwszym kongresie Made in Poland wzięło udział ponad 30 prelegentów i około 3 tys. uczestników. Wydarzenie ma na celu wyeksponowanie potencjału polskich producentów, którzy mają istotny wpływ na kształt i rozwój polskiej gospodarki w różnych gałęziach przemysłu oraz kształtowanie świadomości konsumenckiej. Sesję inauguracyjną otworzył prof. Jerzy Buzek, były premier, a obecnie europoseł. Następnie odbyły się dwie sesje: „Kreatorzy polskiej gospodarki” i „High Tech Made in Poland”. W tej drugiej, obejmującej zagadnienia związane z potencjałem polskiego sektora technologicznego, poruszano m.in. temat doktoratów wdrożeniowych oraz nowego systemu oceny działalności badawczej jako rozwiązań mających wychodzić naprzeciw przełamywaniu barier we współpracy między nauką a biznesem, a które zawarte są w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zwracano także uwagę na konieczność zwiększenia udziału PKB w finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego.
Program Made in Poland, wyróżniający jednostki wspierające rozwój polskiej gospodarki i polskich marek oraz kształtujące współpracę z biznesem, prowadzony jest przez Polską Agencję Przedsiębiorczości we współpracy z Forum Przedsiębiorczości w „Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz Biznes Plus w „Gazecie Wyborczej”.
MK
Zapis kongresu Made in Poland: