Aktualności
Szkoły wyższe
25 Stycznia
Opublikowano: 2017-01-25

Uczucia mierzone w znakach

Osoby zajmujące się analizami językowymi biorą zazwyczaj na warsztat dłuższe teksty, czyli artykuły, książki czy czasopisma, tymczasem studenci z Koła Naukowego Statystyki Matematycznej Gauss, działającego na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej, postanowili stworzyć specjalną aplikację umożliwiającą zbadanie zabarwienia emocjonalnego słów, które wykorzystują użytkownicy serwisu Twitter.

Jako że umieszczane tam krótkie komunikaty nie posiadają najczęściej tradycyjnej formy wypowiedzi, wrocławscy badacze musieli pokonać szereg pojawiających się barier utrudniających eksplorację określonego obszaru. Tweety mogą bowiem zawierać nie tylko różnorakie błędy językowe, ale często ograniczają się wyłącznie do jednego wyrazu, jednego hashtaga czy kilku wyrazów i tyleż samo hashtagów. Jak podkreślają wrocławscy naukowcy, nawet tak wydawałoby się skąpy materiał niesie jednak ze sobą wiele informacji, które poddane obróbce za pomocą specjalnie w tym celu stworzonego oprogramowania pozwolą nie tylko ustalić miejsce nadawania wiadomości, narodowość użytkownika, ale wskażą również na jego stan psychofizyczny.

Tak skonstruowany produkt posłużyć ma określonym grupom zawodowym, np. politykom w trakcie organizowania akcji wyborczych, twórcom kampanii reklamowych czy badaczom rynku. Działanie aplikacji inicjowane będzie poprzez wybranie interesującego hashtaga, weryfikowanego najpierw pod względem lokalizacji nadawcy wiadomości, by poprzez zastosowanie analizy stanów emocjonalnych niesionych przez zawarte w tweecie treści wyświetlić np. mapę kraju, umożliwiającą sprawdzenie nie tylko rozkład akcentów popularności interesującego badaczy podmiotu, ale również przyczyny powstania konkretnej siatki zależności. W realizowanym projekcie chodzi ponadto o wypracowanie metody badawczej umożliwiającej ustalenie poziomu zadowolenia z życia w poszczególnych rejonach świata.

Wrocławscy studenci wykorzystują w swojej pracy dostępne narzędzia, czyli stworzone przez socjologów gotowe słowniki, które pomagają ocenić emocje zawarte w publikowanych słowach. Pamiętając o zmianach zabarwień poszczególnych wyrazów uzależnionych od użytego kontekstu, projektowana aplikacja oceni, czy użytkownik Twittera posługujący się dla przykładu słowem sesja jest uradowany, zasmucony czy może zestresowany.

Pierwsza część projektu, zakładająca analizę tweetów, zakończyć się ma w czerwcu. W kolejnym etapie wrocławianie badać będą wiadomości pojawiające się na Facebooku, w efekcie czego powstanie aplikacja informująca m.in. o tym, z którymi znajomymi nie kontaktujemy się tak długo, że grozi nam zerwanie z nimi relacji.

Koło Naukowe Statystyki Matematycznej Gauss działając w wielu obszarach, zakwalifikowało się do tzw. Złotej pięćdziesiątki konkursu organizowanego przez Fundację Fundusz Pomocy Studentom w dwóch kategoriach Koło Naukowe Roku 2016 oraz Projekt Roku 2016, zgłoszony za koncepcję analizy danych wrocławskich rowerów miejskich NextBike.

az

(źródło: pwr.edu.pl)

 

Dyskusja (0 komentarzy)