Aktualności
Szkoły wyższe
29 Czerwca
Opublikowano: 2023-06-29

UJ i UW ex aequo na czele rankingu „Perspektyw”

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły ex aequo pierwsze miejsce w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych przygotowanym przez „Perspektywy”. Podium podobnie jak przed rokiem zamyka Politechnika Warszawska.

Zestawienie przygotowano już po raz 24. Tegoroczna odsłona jest pierwszą uwzględniającą wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017–2021. Jak przyznają autorzy rankingu, nie zmieniło to zasadniczo układu, choć niektóre grupy uczelni, np. ekonomiczne, wypadły nieco gorzej niż w poprzednich edycjach.

W porównaniu z ubiegłym rokiem na podium uplasowały się te same uczelnie, tyle że Uniwersytet Warszawski (ubiegłoroczny lider klasyfikacji) i Uniwersytet Jagielloński musiały tym razem podzielić się mianem najlepszych. Obie uczelnie zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny,  Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzka.

Wśród uczelni niepublicznych tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim to najlepsza publiczna uczelnia zawodowa.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to w istocie cztery zestawienia odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 44 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 kierunki studiów.

Pełne wyniki są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)