Aktualności
Szkoły wyższe
23 Lipca
Opublikowano: 2020-07-23

UJ jako pierwsza uczelnia w Polsce przyjmie naukowca-uchodźcę

Instytut Kultury Willa Decjusza i Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o współpracy w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk na organizację w Polsce pobytu dla naukowca-uchodźcy.

Dokument podpisali dyrektor IKWD dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ, oraz pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Piotr Laidler. W spotkaniu uczestniczyła także dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak. W wyniku podpisanej umowy partnerskiej już we wrześniu przyjedzie do Krakowa akademik, który zamieszka w Willi Decjusza. Uniwersytet Jagielloński zapewni mu odpowiednie warunki do kontynuowania pracy naukowej. Nazwisko naukowca podane zostanie do publicznej wiadomości dopiero po przybyciu do Polski.

– Cieszymy się i jesteśmy dumni, że miasto – reprezentowane przez Willę Decjusza, która stanowi miejsce schronienia i pracy twórczej dla artystów z różnych krajów oraz najstarszą polską uczelnię – dołączyło do tego programu jako pierwsze w Polsce – mówi dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ.

Sieć Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach partnerskich i uczelniach wyższych, sieć zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademikom. Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia. Scholars at Risk świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz badaczy uwięzionych czy represjonowanych w swoich krajach pochodzenia, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie oraz proponuje wdrażanie nowych narzędzi i strategii promowania wolności akademickiej. W programie zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach oraz 13 sieci partnerskich.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)