Aktualności
Szkoły wyższe
06 Września
Opublikowano: 2021-09-06

UJ najwyżej z polskich uczelni w rankingu THE

Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią w najnowszym rankingu Times Higher Education. To jedno z czterech najbardziej prestiżowych zestawień tego typu na świecie.

Ranking, który przygotowywany jest przez brytyjskie czasopismo Times Higher Education, ocenia uczelnie w zakresie ich wszystkich głównych misji: nauczaniu, badaniach, transferze wiedzy i perspektywach międzynarodowych. Instytucje poddawane są ocenie w oparciu o pięć kryteriów: jakość kształcenia i środowisko nauczania (30%), jakość prowadzonych badań (30%), wpływ prowadzonych badań (30%), umiędzynarodowienie (7,5%) i transfer wiedzy do gospodarki (2,5%).

W najnowszej edycji rankingu sklasyfikowano 1662 uczelnie z 99 państw. Wśród 23 uwzględnionych w zestawieniu polskich szkół wyższych liderem jest Uniwersytet Jagielloński, który utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601–800 do przedziału 501–600. Silną cechą krakowskiej uczelni okazała się wysoka cytowalność afiliowanych do niego publikacji w bazie SCOPUS. Wynik UJ najbardziej poprawił się w zakresie proporcji między liczbą nadanych doktoratów a liczbą nadanych licencjatów oraz między liczbą nadanych doktoratów a liczebnością kadry akademickiej (pracowników dydaktycznych i dydaktyczno-badawczych).

Awans zanotował też drugi na polskiej liście – Uniwersytet Warszawski (z 801–1000 do przedziału miejsc 601–800). Pozostałe nasze uczelnie uplasowały się na miejscach poniżej tysięcznego. Po raz pierwszy w rankingu THE sklasyfikowano: Politechnikę Poznańską, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (wszystkie na pozycjach 1201+).

Po raz szósty liderem rankingu został Uniwersytet Oxfordzki. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Kalifornijski Instytut Techniczny i Uniwersytet Harvarda.

MK, źródło: UJ, Perspektywy

Dyskusja (0 komentarzy)