Aktualności
Szkoły wyższe
04 Grudnia
Źródło: www.uz.zgora.pl
Opublikowano: 2023-12-04

Ultranowoczesną salę seminaryjną otwarto na Uniwersytecie Zielonogórskim

Studenci ostatniego roku na kierunku lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyli już pierwsze zajęcia kliniczne z neurochirurgii w jedynej takiej w Polsce, ultranowoczesnej sali seminaryjnej.

Sala została wyposażona w wyjątkowy sprzęt, dzięki któremu studenci mogli „na żywo” obserwować pracę neurochirurgów w trakcie bardzo skomplikowanej operacji usunięcia guza z kręgosłupa, i to w jakości 3D i HD. Pierwszą taką operację, obserwowaną przez studentów, przeprowadził dr n. med. Paweł Jarmużek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Chorób Układu Nerwowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W trakcie operacji dzięki okularom 3D studenci mają cały czas podgląd z mikroskopu operacyjnego neurochirurga. Co więcej, za pomocą systemu audio mogą od razu zadawać pytania lekarzowi operującemu, który objaśnia na bieżąco przebieg operacji. Ultranowoczesne wyposażenie audiowizualnej sali seminaryjnej umożliwia kształcenie praktyczne studentów Collegium Medicum UZ na jeszcze wyższym niż dotychczas poziomie.

Powstanie i wyposażenie sali sfinansowano ze środków uczelni, natomiast supernowoczesny mikroskop operacyjny umożliwiający przeprowadzenie tak skomplikowanych operacji neurochirurgicznych został zakupiony ze środków samorządu województwa lubuskiego.

źródło: UZ

Dyskusja (0 komentarzy)