Aktualności
Szkoły wyższe
26 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-26

UM w Łodzi i Roche Polska – współpraca strategiczna

20 czerwca Uniwersytet Medyczny w Łodzi zawarł strategiczną umowę o współpracy z Roche Polska, największą firmą biotechnologiczną na świecie. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego uruchomione zostaną doktoraty wdrożeniowe dające studentom Uniwersytetu Medycznego w Łodzi możliwość równoczesnego wykorzystania zaplecza naukowego uczelni oraz zdobycia praktyki poprzez zatrudnienie w Roche Polska.

Specjaliści z Roche Polska wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą opracowywać projekty poszukujące nowych rozwiązań oraz odpowiednich zasobów wspierających zrównoważony rozwój opieki zdrowotnej.

– Rola ośrodków akademickich jest nieoceniona, nie tylko w budowaniu przyszłej kadry naukowej, ale także jako partnera w realizacji wspólnych przedsięwzięć w ochronie zdrowia. We współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi uruchamiamy pierwszy program doktoratów wdrożeniowychmówi Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i komunikacji w Roche Polska. – Niezwykle istotna z naszej perspektywy jest również współpraca w ramach EIT Health. To realna szansa nie tylko na współtworzenie projektów istotnych dla rozwoju nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej, ale także wdrożenia rozwiązań przygotowanych przez polskich naukowców dla pacjentów w całej Europie.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest w czołówce polskich uczelni medycznych mających wkład w rozwój innowacji w ochronie zdrowia i kreowaniu rozwiązań na rzecz systemu opieki zdrowotnej. Atutem uczelni jest zaplecze technologiczne i intelektualne w zakresie działalności klinicznej i badawczej oraz prowadzenie programów innowacyjnych i edukacyjnych we współpracy z EIT Health – międzynarodowym konsorcjum skupiającym ponad 140 partnerów z 14 państw Europy.

Liczba projektów z naszym udziałem stale rośnie. Współpracujemy z ponad 150 najlepszymi uniwersytetami i instytutami naukowymi całej Europy, takimi jak: Instytut Karolinska, Oxford, Cambridge, Imperial College, IESE Business School, Uniwersytet Leuven, Uniwersytet Groningen czy Instytut Maxa Plancka. Silni partnerzy to gwarancja innowacyjności i wysokiego poziomu naukowego projektów realizowanych w ramach tzw. trójkąta wiedzy, obejmującego edukację, badania i innowacje. Projekty naukowe w myśl tej zasady powinny znaleźć swoją kontynuację we współpracy z biznesem, przy próbie znalezienia ich zastosowania w medycynie czy w systemie ochrony zdrowia. Współpraca z Roche Polska zwiększą nasz potencjał w tym zakresie wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Roche Polska jest liderem wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia. Firma Roche od wielu lat realizuje w Polsce wielomilionowe inwestycje w badania i rozwój. W latach 2014-2016 przeznaczył na ten cel 1,5 mld zł. W Polsce działają dwa wiodące na świecie ośrodki Roche: Regionalne Centrum Badań Klinicznych dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz zajmujące się bioinformatyką Globalne Centrum Rozwiązań IT Roche wspierające pracę ponad 91 tys. pracowników w ponad 100 krajach. Wspólnie z warszawskim Centrum Onkologii-Instytut Roche Polska współtworzy także Centrum Naukowo-Przemysłowe, które stwarza unikalne możliwości polskim badaczom. W 2016 roku firma Roche zaangażowała się także we współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, związaną ze stabilnym i efektywnym mRNA – odkryciem przełomowym dla innowacyjnej medycyny genowej, realizuje także wspólnie z UW  BioMed Academy – autorski projekt akceleracyjny.

JK

(Źródło: UM Łódź)

Dyskusja (0 komentarzy)