Aktualności
Szkoły wyższe
26 Lutego
Opublikowano: 2019-02-26

UM we Wrocławiu uczy terapii śmiechem

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako jedyna uczelnia w Polsce oferuje od dwu lat studentom kierunku lekarskiego fakultatywne zajęcia ze śmiechoterapii. Przygotowują one studentów do tego, jak radzić sobie z własnym stresem oraz jak stosować humor w relacjach z pacjentami. Zajęcia pokazują studentom zalety, które płyną z wplatania humoru w kontakty z pacjentami, ale także uczą wykorzystywania go jako bezpiecznej strategii obronnej w sytuacjach stresu i dużej presji, która w zawodach medycznych jest codziennością.

Zajęcia łączą teorię humoru z praktykowaniem go, głównie w celu pozbycia się zahamowań czy wstydu. Fakultet mocno nawiązuje do pozytywnej psychologii, której istotą jest bycie wdzięcznym za wszystkie dobre rzeczy, które nas spotykają, co ogromnie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Prowadząca zajęcia dr Maria Kmita opracowała też grę o chorobach pt. „Najgorzej”, dedykowaną studentom kierunków medycznych, która wykorzystuje strategię śmiechoterapii. W grze użyte są pojęcia z medycyny, ale zrywa ona z tradycyjnym myśleniem o chorobach w celu przełamania tabu i ćwiczenia czarnego humoru w praktyce.

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu od kilku lat działa również poradnia psychologiczna dla studentów oraz doktorantów, prowadzona pod egidą Katedry Psychiatrii.

JK

(Źródło: PAP Nauka w Polsce)

Dyskusja (0 komentarzy)