Aktualności
Szkoły wyższe
26 Lutego
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2019-02-26

UMCS nawiązuje współpracę ze spółką Exatel

22 lutego 2019 r. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podpisał list intencyjny z warszawską spółką Exatel. W wydarzeniu uczestniczyli rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz wiceprezes Zarządu Exatel Rafał Magryś.

Zgodnie z porozumieniem obie instytucje będą współpracować w zakresie prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między sektorami biznesowym i akademickim. Obie strony myślą o dostosowaniu programów nauczania do aktualnie obowiązujących trendów rynkowych, zwłaszcza w zakresie teleinformatyki. Efektem tych działań będzie podniesienie kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród studentów UMCS, dzięki czemu absolwenci będą dysponować odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, pomocnymi przy podjęciu przyszłej pracy.

Exatel to powstały w 2004 roku polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT) i cyberbezpieczeństwa. Zbudował i zarządza jedną z największych sieci światłowodowych w Polsce, liczącą ponad 20 000 km. Tworzy rozwiązania dla biznesu, innych operatorów oraz sektora publicznego. Dostarcza transmisję danych we wszystkich polskich bankach komercyjnych i 83 spółkach sektora energetycznego. Zaprojektował i zbudował sieć OST do łączności administracji rządowej. Zarządza połączeniami z 265 operatorami krajowymi i 135 zagranicznymi. Jest obecny w międzynarodowych punktach wymiany ruchu w Londynie, Frankfurcie, Amsterdamie, Moskwie i Kijowie. Od 2017 roku należy w pełni do Skarbu Państwa, jest nadzorowany przez ministra obrony narodowej.

Beata Wielowińska-Pawlak

Dyskusja (0 komentarzy)