Dwa budynki o łącznej powierzchni prawie 2 tys. metrów kwadratowych z pracowniami dydaktycznymi i laboratoriami przeznaczonymi do badań oraz kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej – oficjalnie otwarto Centrum Nauk Technicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Studenci i pracownicy Instytutu Nauk Technicznych do tej pory zajmowali pomieszczenia w głównym budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz mieli do dyspozycji dodatkową jednostkę dydaktyczną – Studium Politechniczne. Dzięki ukończonej właśnie inwestycji mają możliwość pomieszczenia laboratoriów w jednym obiekcie. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 maja.
Budynki zaprojektowano z dużymi otwartymi przestrzeniami do dydaktyki i badań. W głównym gmachu zlokalizowano pracownie dla studentów automatyki, informatyki oraz fizyki technicznej. Drugi budynek to hala, w której badacze rozwijają sterowanie maszynami numerycznymi oraz laboratorium robotyki mobilnej, a także miejsce dla projektów realizowanych przez studentów z Technicznego Koła Naukowego.
Naszą pracownię robotyki wyposażyliśmy w kilka najnowszych robotów, które posiadają możliwość wirtualizacji programowania w nowoczesnych językach tzw. wodzenia – tłumaczy dr hab. inż. Tomasz Tarczewski, dyrektor Instytutu Nauk Technicznych. – Można w niej programować robota w taki sposób, żeby naśladował ruchy programisty. Dzięki temu nasi absolwenci mogą pracować w fabrykach, w których tego typu rozwiązania już w tej chwili występują lub dopiero się pojawiają.
Naukowiec dodaje, że dziś trudno oszacować, ile kosztowało wyposażenie Centrum Nauk Technicznych, bo historia nauk technicznych na UMK sięga ponad 30 lat, w czasie których badacze gromadzili aparaturę w różnych obiektach, a teraz przenieśli ją do gmachu przy ul. Wileńskiej 7. Poza tym już w trakcie budowy Centrum udało się mocno zmodernizować m.in. pracownię robotyki, systemów rozproszonych oraz maszyn sterowanych numerycznie.
Będziemy chcieli rozwijać laboratorium robotyki mobilnej oraz laboratoria działające na styku informatyki i medycyny, bo widzimy duże możliwości zarówno wśród naszej kadry, jak również zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. W niedalekiej przyszłości chcielibyśmy zaproponować studia podyplomowe z automatyki i robotyki, aby nasi lokalni inżynierowie mogli nabywać dodatkowe kompetencje – zapowiada dyrektor Instytutu Nauk Technicznych.
Budowa nowoczesnego obiektu przy ul. Wileńskiej 7 kosztowała ponad 20 mln zł, z czego 15 mln zł dołożył resort nauki.
Marcin Behrendt, źródło: www.portal.umk.pl