Aktualności
Szkoły wyższe
11 Marca
Rektor PK prof. Tadeusz Bohdal (po lewej) i dr Piotr Tefelski, prezes WZU w Grudziądzu, fot. Adam Paczkowski
Opublikowano: 2019-03-11

Umowa Politechniki Koszalińskiej z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia

Studenci Politechniki Koszalińskiej będą kształcić swoje umiejętności praktyczne w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) w Grudziądzu. Umowę w tej sprawie przedstawiciele uczelni i przedsiębiorstwa podpisali 6 marca w Koszalinie.

Niewykluczone, że z inicjatywy WZU w Grudziądzu powstanie druga filia Politechniki Koszalińskiej, oparta na współpracy z zakładem. Pierwsza filia, Wydział Przemysłu Drzewnego, została utworzona w 2016 roku w Szczecinku. W tym przypadku partnerem szkoły jest firma Kronospan. Porozumienie z WZU obejmuje realizację praktyk zawodowych przez studentów Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych, zarówno kierunków technicznych, jak i nietechnicznych. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia będą wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych i różnego rodzaju innych projektów.

– Cieszę się, że tak ważna firma polskiej zbrojeniówki chce pomagać studentom, którzy po zakończeniu nauki i praktyk otrzymają szansę na ciekawą pracę – przyznał prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Zakład w Grudziądzu potrzebuje informatyków, mechaników, elektroników, logistyków, specjalistów od zarządzania, stąd wybór kierunków do realizacji praktyk.

– Wśród naszych pracowników, liderów projektów, mamy absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Realizacja praktyk to dla nas wielka szansa na pozyskanie kolejnych młodych i zdolnych ludzi, którzy mogą wywindować zakład poza dotychczasowy poziom jego funkcjonowania – podkreślił dr Piotr Tefelski, prezes WZU. 

Politechnika Koszalińska ma podpisanych już ponad 150 umów na staże i praktyki z różnymi podmiotami.

– Zgodnie z zaleceniem ministerstwa musimy prowadzić jak najwięcej kierunków o profilu praktycznym – przypomniał prof. Bohdal. – Dotąd wszystkie kierunki były akademickie, teraz już niemal połowę stanowią praktyczne. Praktyki są bardzo cenne. Uczymy teorii, dopiero w firmie student nabiera fachowych kompetencji i widzi, jak teoria jest wdrażana i przekłada się na rezultaty. Opinia pracodawców o naszych studentach jest bardzo dobra.

O ile dla uczelni umowa jest pierwszą podpisaną z firmą z branży zbrojeniowej, o tyle dla WZU umowa z uczelnią jest w ogóle pierwszym porozumieniem o współpracy. Prezes firmy zaoferował rektorowi utworzenie w Grudziądzu wydziału zamiejscowego w obszarze informatyka i elektronika. W nieodległej przyszłości mógłby się on przekształcić w filię Politechniki Koszalińskiej. Działające od 1960 roku WZU to nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłu obronnego, które realizuje zamówienia dla wojska polskiego i partnerów zagranicznych. Na
międzynarodowym rynku uzbrojenia WZU funkcjonują jako zakład wyspecjalizowany w rakietowej technice obronnej. Firma zajmuje się modernizacją uzbrojenia rakietowego i remontem przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)