Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało certyfikat „Dobre Relacje z Pacjentem”. Dokument z rąk Rafała Kilińskiego, prezesa Zarządu TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych odebrał prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, rektor WUM.
– Ufam, że projekt „Dobre Relacje z Pacjentem” będzie ważnym ogniwem w procesie podnoszenia kwalifikacji interpersonalnych personelu medycznego i sprawi, że komunikacja na linii personel – pacjent stanie się efektywniejsza – mówi prof. Mirosław Wielgoś.
– Projekt „Dobre Relacje z Pacjentem” to kolejny obszar współpracy TUW PZUW i Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, ponieważ w grudniu ubiegłego roku przekazaliśmy na rzecz placówki specjalistyczny aparat USG służący do śródporodowego monitorowania stanu zdrowia rodzącego się dziecka – mówi Rafał Kiliński, prezes zarządu TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
W ciągu ostatnich 6 miesięcy podczas bezpłatnych szkoleń „Dobre Relacje z Pacjentem” przeszkolonych zostało ponad 5000 dyrektorów placówek, ordynatorów, lekarzy, pielęgniarek, specjalistów ds. epidemiologii i zakażeń szpitalnych oraz specjalistów ds. jakości w 40 szpitalach. Podczas warsztatów, seminariów i e-learningów poruszone zostały zagadnienia dotyczące komunikacji interpersonalnej w podmiotach leczniczych, praw pacjenta, dokumentacji medycznej, zakażeń szpitalnych i zdarzeń niepożądanych. Projekt finansowany jest z funduszu prewencyjnego TUW PZUW.
I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa WUM jest liderem w zakresie szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, edukacji studentów kierunków lekarskiego i dentystycznego oraz pielęgniarstwa. Działa na bazie Uniwersyteckiego Centrum Kobiety i Noworodka WUM sp. z o.o. Zespół istniejącej od 1921 roku pierwszej w Warszawie kliniki położnictwa i ginekologii, zapewnia najwyższy standard opieki, tak aby każda pacjentka czuła się bezpiecznie, pomaga parom z trudnościami w zajściu w ciążę, prowadzi diagnostykę andrologiczną, opiekuje się ciążami powikłanymi, mnogimi, u pacjentek z cukrzycą, a także przeszczepieniami narządów. W jednostce na świat przychodzą wcześniaki – najmniejsi i najdzielniejsi pacjenci – od pierwszych chwil życia są pod dokładną i fachową opieką zespołu neonatologów i pielęgniarek, ale także w stałym kontakcie ze wspierającymi rodzicami. Klinika oferuje również pacjentkom pełną gamę zabiegów i operacji ginekologicznych, uroginekologicznych i onkologicznych.
Klaudia Wendycz