Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zmieni swoją nazwę – wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt ustawy został przygotowany na wniosek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, będący realizacją inicjatywy podjętej przez społeczność akademicką tej uczelni, popartej uchwałą jej senatu. Zakłada nadanie Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu nowej nazwy. Od 1 stycznia 2021 roku uczelnia występowałaby pod szyldem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. „Nadanie imienia Magdaleny Abakanowicz to wyraz uznania dla dokonań wybitnej artystki, a jednocześnie podkreślenie jej wieloletnich związków z poznańską uczelnią plastyczną” – napisano w uzasadnieniu. Inicjatorzy dodają, że ich pomysł spotkał się z poparciem Fundacji im. Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego w Warszawie, będącej spadkobiorcą majątku i praw Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.
Magdalena Abakanowicz (1930–2017) to artystka o ogromnym, wszechstronnym dorobku twórczym, mającym fundamentalne znaczenie dla polskiej sztuki. Była jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek o światowej sławie, twórczynią tkaniny artystycznej. Światowy rozgłos zdobyły już w połowie lat sześćdziesiątych jej słynne Abakany prezentowane w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie. Na swoim koncie miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz stałych realizacji w przestrzeni publicznej, m.in. VII Biennale de Sao Paulo w Brazylii, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Biennale Venezia, Polish Pavilion Wenecja, Biennale International de la Tapisserie Lozanna, Galerie Nationale du Jeu de Paume Paryż. Jej prace znajdują się w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto. Artystka była odznaczona m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998).
W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono również związek Magdaleny Abakanowicz z Poznaniem, gdzie przez wiele lat (1965–1991) prowadziła zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecny UAP). W 1979 r. otrzymała tytuł profesora. Prowadziła również zajęcia na uczelniach za granicą (m.in. w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i Australii). Miała przyznane doktoraty honoris causa wielu uczelni, m.in. Royal College of Art w Londynie i Pratt Institute w Nowym Jorku oraz poznańskiej uczelni plastycznej.
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu jest uczelnią artystyczną nadzorowaną przez ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Początki uczelni sięgają 1919 r., kiedy w Poznaniu powstała Szkoła Zdobnicza. Po II wojnie światowej działała jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Ustawą z dnia 4 lipca 1996 r. o zmianie nazw niektórych wyższych szkół artystycznych (Dz. U. poz. 462) została Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2010 roku nastąpiła kolejna zmiana szyldu – na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Obecnie w ramach UAP działa dziewięć wydziałów: Animacji; Architektury i Wzornictwa; Architektury Wnętrz i Scenografii; Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa; Grafiki i Komunikacji Wizualnej; Sztuki Mediów; Fotografii; Malarstwa i Rysunku oraz Rzeźby. Na kilkunastu kierunkach studiuje ponad 1300 studentów.
MK