Aktualności
Szkoły wyższe
28 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-28

Uniwersytet Gdański w światowym rankingu młodych uniwersytetów

Uniwersytet Gdański na pozycji 301+, jako jedyna polska uczelnia, znalazł się w światowym zestawieniu Times Higher Education (THE) Young University Rankings 2019. 

The Times Higher Eduaction Young University Ranking to lista najlepszych uczelni wyższych o różnym profilu, jednak działających nie więcej niż 50 lat. Wśród 13 kryteriów oceny uwzględnia się m.in. środowisko nauczania, badania naukowe, liczba i jakość publikacji oraz innowacyjność i wpływu społecznego, a także prestiż uczelni. Jednak wagi wskaźników w zestawieniu młodych uniwersytetów zostały skorygowane tak, aby zmniejszyć wagę reputacji, którą niedawno utworzone uczelnie dopiero budują.

Jedyną uczelnią z Polski w tym rankingu jest Uniwersytet Gdański. Sklasyfikowano go w czwartej setce zestawienia. Uczelnia założona 20 marca 1970 roku powstała z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w skład UG weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. Obecnie na 11 wydziałach studiuje niemal 26 tys. studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy ponad 1700 pracowników naukowo-dydaktycznych.

– Widoczność Uniwersytetu Gdańskiego na arenie światowej jest coraz większa. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z międzynarodowymi sukcesami naszej uczelni w dziedzinie badań naukowych. Obszary takie, jak badania morskie, nauki biomedyczne i biomolekularne, badania międzykulturowe, fizyka kwantowa czy badania i technologie środowiska uprawiane są przez wybitnych uczonych i ich zespoły naukowe, które konkurują dziś z najlepszymi ośrodkami na świecie. To u nas działają dwie (spośród siedmiu w Polsce) Międzynarodowe Agendy Badawcze i to publikacje autorstwa naszych pracowników charakteryzują się jednymi z najwyższych cytowań mierzonymi tzw. instytucjonalnym Indeksem Hirscha. W ostatnich latach zrobiliśmy też olbrzymi skok w zakresie rozwoju infrastrukturalnego: nowoczesny kampus oferujący przestrzeń dydaktyczną dla niemal każdej dziedziny wiedzy, specjalistyczna aparatura badawcza, jeden z najnowocześniejszych statków badawczych w Europie i wiele innych udogodnień czynią nas uczelnią w pełni konkurencyjną w stosunku do otoczenia europejskiego. Potwierdza to także ostatnio uzyskany status Uniwersytetu Europejskiego przez jedno z 17 międzynarodowych konsorcjów akademickich, w skład którego wchodzi UG, czy obecność w rankingach międzynarodowych takich, jak THE czy QS, obiektywnie mierzących faktyczną jakość uczelni  – podkreśla prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego.

Monika Rogo, źródło: UG

Young University Rankings 2019

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Giersz 30.06.2019 18:16

    Szkoda że Uniwersytet Gdański należy do najsłabiej płacących uczelni w Polsce. Oto zarobki prof. dr hab - 6500 brutto (plus max 20% wysługi lat), prof. nadzw 5321 zł brutto, Adiunkt 4680 zł, asystent - 3205 zł. Jest to bodaj jedyna oprócz Uniwersytetu Wrocławskiego uczelnia, która w 2019 roku nie przeznaczyła obowiązkowej części z subwencji ministerialnej na podwyżki wynagrodzeń pracowników (poza obowiązkowym wyrównaniem ze stycznia). Wywołuje to niepokój u pracowników zwłaszcza, że związki zawodowe (Solidarność) juz od lat ich nie reprezentują. Reprezentują za to rektora. Tyle w temacie doskonałości UG i szans na przyciaganie wybitnych naukowców.