Uniwersytet Ignatianum w Krakowie dołączył do grona członków European University Association. Stał się tym samym 43 polską uczelnią należącą do tej organizacji.
European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 900 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 49 krajów. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje ok. 20 mln osób.
Wśród członków European University Association są także polskie uczelnie oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do tego grona dołączył ostatnio Uniwersytet Ignatianum w Krakowie, stając się 44 podmiotem z Polski zrzeszonym w EUA.
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Początki krakowskiego ośrodka dydaktyczno-naukowego prowadzonego przez jezuitów sięgają końca XIX wieku. Uznanie przez władze państwowe tej jednostki w 1989 roku umożliwiło Wydziałowi Filozoficznemu Towarzystwa Jezusowego kształcenie laikatu. W 1999 roku ośrodek przekształcił się w Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie. Od 1 października 2011 roku uczelnia zaczęła posługiwać się nazwą Akademia Ignatianum w Krakowie, a w 2023 roku, dzięki nowym uprawnieniom do doktoryzowania i habilitowania, uzyskała status uniwersytetu.
To jedna z blisko dwustu uczelni jezuickich na całym świecie. Na dwóch wydziałach: Filozoficznym i Pedagogicznym studiuje ok. 3 tys. osób. UIK należy m.in. do Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE), Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (IFCU), Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Jezuickich (IAJU), Europejskiej Sieci Jezuickiej (SCRIBANI) oraz European Consortium for Arts Therapies in Education (ECArTE). Nazwa „Ignatianum” została wprowadzona na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i nawiązuje do założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego z Loyoli.
Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W Zarządzie EUA zasiada (już drugą kadencję) dr hab. Marcin Pałys, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
MK