Aktualności
Szkoły wyższe
14 Grudnia
Opublikowano: 2022-12-14

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu członkiem EUA

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dołączył do grona uczelni zrzeszonych w European University Association. To 37 polska uczelnia należąca do tej organizacji.

European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów. W tym gronie jest 36 polskich uczelni oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób. Do grona tego dołączył właśnie Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez europejskie środowisko naukowe. Jako członek European University Association zyskujemy dodatkowe możliwości nawiązywania kontaktów oraz prezentowania naszych dokonań na arenie międzynarodowej. Poza tym obecność w EUA to perspektywa udziału w nowych aktywnościach naukowych i badawczych – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prorektor ds. strategii rozwoju UMW.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W 9-osobowym Zarządzie EUA zasiada w tej kadencji dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przyszłym roku w Gdańsku odbędzie się doroczna konferencja EUA, podczas której wybrane zostaną nowe władze organizacji.

MK, źródło: UMW

Dyskusja (0 komentarzy)