Żywność, próbki wody i gleby, ścieki, nawozy czy odpady przemysłowe będą badać naukowcy w nowo otwartym Międzynarodowym Centrum Badawczo-Rozwojowym Uniwersytetu Opolskiego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Inwestycję rozpoczęto przed trzema laty. Pochłonęła prawie 45 mln zł, z czego ponad 11 mln zł to wkład własny uczelni. MCBR UO to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy, wyposażony w urządzenia służące do prowadzenia kompleksowych i profesjonalnych badań na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Jest unikalną jednostką multidyscyplinarną, która powstała dzięki aktywności doświadczonej kadry naukowej Uniwersytetu Opolskiego reprezentującej: Instytut Chemii, Instytut Biologii, Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Zlokalizowane jest w Opolu, w pobliżu kampusu UO, oraz w Prószkowie, na terenach dawnego Królewskiego Instytutu Pomologicznego. W ramach jednostki funkcjonuje 18 pracowni i laboratoriów badawczych. Sześć z nich prowadzi działalność komercyjną.
Wbrew nazwie, Centrum podejmować będzie badania związane nie tylko z rolnictwem czy przemysłem rolno-spożywczym. Naukowcy zajmą się także… Odrą.
Jesteśmy pierwszą uczelnią w biegu rzeki po polskiej stronie granicy, a Uniwersytet Szczeciński zamyka jej bieg. Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu będziemy więc znali jej stan na wejściu i stan na wyjściu. Stworzona tu baza i aparatura badawcza pozwoli na badanie np. osadów dennych czy jakości wód Odry – wyjaśnia prof. dr hab. Jacek Lipok, prorektor ds. nauki UO.
Umowę na realizację inwestycji zawarto w marcu 2020 r. Prace budowlane w Opolu i Prószkowie ruszyły w listopadzie 2020 roku, a zakończyły się w styczniu 2023 r. Ich efektem jest w pełni wyposażony w meble oraz urządzenia laboratoryjne i badawcze trzykondygnacyjny budynek Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. Budynek laboratoryjny w Prószkowie ma 200 mkw. Zbudowana została tam także szklarnia o powierzchni 50 mkw.
źródło: UO