Aktualności
Szkoły wyższe
15 Stycznia
Źródło: Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Opublikowano: 2024-01-15

Uniwersytet Pomorski w Słupsku będzie miał nowoczesną stację terenową

Nowoczesna Stacja Badawczo-Dydaktyczna dla potrzeb Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku powstanie w miejscowości Grzmiąca. Naukowcy, studenci i doktoranci zrealizują w niej swoje projekty i prace badawcze. W obiekcie prowadzone będą także zajęcia dydaktyczne.

Stacja terenowa w Grzmiącej działa już od jakiegoś czasu, ale tylko w podstawowym zakresie. Latem grupa studentów biologii przeprowadziła w niej pierwsze badania. Dla biologów otoczenie stacji z licznymi wąwozami i bogatą fauną oraz florą to idealne miejsce do badań. Na miejscu realizowane są już także projekty badawczo-rozwojowe z udziałem naukowców Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Znajduje się tam m.in. jedno ze stanowisk w konsorcyjnym projekcie „Opracowanie metod zwalczania dla inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem działań pilotażowych w terenie”, wartym blisko 7 mln zł. W trakcie jest także projekt „Innowacje w polskim nasiennictwie” o wartości ponad 3,3 mln zł. Badania w Grzmiącej mają na celu zredukowanie ilości pestycydów stosowanych w rolnictwie.

Na potrzeby kadry naukowej, studentów i doktorantów, a także społeczności lokalnej, stacja zostanie wkrótce rozbudowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt badawczy. Znajdą się w niej sale wykładowe, sala szkoleniowa, laboratorium oraz pomieszczenia gospodarcze i administracyjne. Powstaną też pokoje z łazienkami oraz wspólne zaplecze socjalne (kuchnia i jadalnia).

Plan wykorzystania stacji jest bardzo szeroki. Prowadzone w niej będą nie tylko prace badawcze, ale także zajęcia dydaktyczne. Placówka włączy się w tworzenie sieci współpracy oraz opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań (inteligentnych specjalizacji) w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym: energetyki, rolnictwa, zarządzania i ochrony środowiska. Wspierać też będzie miejscowych przedsiębiorców, którzy będą mogli korzystać z przestrzeni magazynowej i zaplecza badawczo-laboratoryjnego.

GaL, źródło: UP

Dyskusja (0 komentarzy)