Aktualności
Szkoły wyższe
03 Lutego
Opublikowano: 2023-02-03

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przyjęty do EUA

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dołączył do grona uczelni zrzeszonych w European University Association. To 38 polska uczelnia należąca do tej organizacji.

European University Association (EUA) jest największą organizacją reprezentującą europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów. W tym gronie jest 37 polskich uczelni oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób. Do grona tego dołączył właśnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

„Przyjęcie UPP do EUA wpisuje się w strategię rozwoju uczelni w zakresie wzmacniania współpracy
międzynarodowej pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego na poziomie europejskim w obszarze nauki, dydaktyki i innowacji” – napisano w komunikacie prasowym.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W 9-osobowym Zarządzie EUA zasiada w tej kadencji dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku w Gdańsku odbędzie się doroczna konferencja EUA, podczas której wybrane zostaną nowe władze organizacji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)