Uniwersytet Śląski w Katowicach okazał się najlepszy w trzeciej odsłonie rankingu 300 Najlepszych Polskich Pracodawców w kategorii „szkolnictwo wyższe i nauka”. Zestawienie przygotował magazyn „Forbes”.
Lista „Poland’s Best Employers 2023” została oparta na takich samych zasadach, jak podobne rankingi na zachodzie Europy czy w amerykańskim „Forbesie”. Partnerem merytorycznym jest firma Statista – współtwórca najbardziej znanych rankingów „Best Employers” na świecie. O odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce, poprosiła samych pracowników. Ocena dokonywana była w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania.
O ile pierwsze dwie edycje zestawienia – z oczywistych względów – promowały pracodawców, którzy szybko, elastycznie i skutecznie potrafili przestawić się na „awaryjne” tryby pracy uwzględniające bezpieczeństwo i tak zwany dobrostan pracownika, to dziś priorytety są zgoła gdzie indziej. Z dnia na dzień okazało się, że „wielkie” problemy, którymi żyli od marca 2020 roku pracownicy (organizacja pracy zdalnej, bezpieczeństwo zdrowotne, obowiązki pracodawcy wobec pracowników, którzy z racji wykonywanego zajęcia nie mogą pracować zdalnie, zabezpieczenie infrastruktury, zadbanie o dobrostan emocjonalny i psychiczny pracownika itd.), straciły na znaczeniu. Bezpieczeństwo przybrało nową twarz, znacznie bardziej groźną, bo opierającą się już nie na spekulacjach, ale twardych danych płynących z gospodarki. Tych, które z jednej strony decydują o kondycji poszczególnych biznesów, z drugiej zaś mają bardzo niekorzystny wpływ na jakość życia biedniejących z powodu rosnących cen pracowników – komentują autorzy rankingu.
Ankietę wypełniło łącznie ponad 20 tys. pracowników. Badanie przeprowadzono jesienią 2022 roku, a jego podstawą była sporządzona – na podstawie obszernej analizy m.in. czasopism specjalistycznych oraz informacji udostępnianych przez stowarzyszenia branżowe czy instytucje badań gospodarczych – lista ok. 1900 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników. Pytano ich o opinię w siedmiu obszarach: wizerunek i wzrost, rozwój i perspektywy, relacje między pracownikami i zarządzanie, płaca, warunki pracy i sprzęt, zrównoważony rozwój, obciążenie pracą.
Sklasyfikowano w sumie 300 firm. W sektorze „szkolnictwo wyższe i nauka” zwyciężył Uniwersytet Śląski (51 miejsce w ogólnej klasyfikacji), zatrudniający 3774 pracowników. W poprzednim zestawieniu katowicka uczelnia uplasowała się na najniższym stopniu podium. Ubiegłoroczny lider – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – zajął tym razem 2 miejsce (53 ogółem). Za nim sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski (74), z największą liczbą pracowników w tym sektorze – 7800. W czołówce znalazły się także: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (100), Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (121), Uniwersytet Łódzki (147), Uniwersytet Jagielloński (198), Uniwersytet Wrocławski (208), Uniwersytet Szczeciński (216), Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (224), Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (246).
W porównaniu z ubiegłoroczną klasyfikacją z czołowej dziesiątki uczelni wypadły: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Uniwersytet Gdański.
MK, źródło: www.forbes.pl