Aktualności
Szkoły wyższe
28 Października
Źródło: www.uwb.edu.pl
Opublikowano: 2021-10-28

Uniwersytet w Białymstoku bez patrona

Nie będzie zmiany nazwy Uniwersytetu w Białymstoku. Tak zadecydowano na posiedzeniu Senatu uczelni.

Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku miała wyjątkowy charakter – rozpoczęto świętowanie jubileuszu 25-lecia uczelni. Została utworzona w 1997 roku jako trzynasty uniwersytet w Polsce. Powstał w wyniku przekształcenia działającej od 1968 roku Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce, zarówno pod względem liczby pracowników i studentów, jak i oferowanych kierunków oraz form nauczania. Kilka miesięcy temu w specjalnym przesłaniu do uniwersyteckiej wspólnoty rektor prof. Robert Ciborowski zasygnalizował zamiar ustanowienia patrona UwB.

Uważam, że to właściwy moment, by dokonać ważnej i przez wielu członków naszej wspólnoty oczekiwanej zmiany wizerunkowej: wybrać patrona uczelni. Tak, byśmy w nowe ćwierćwiecze weszli z nową nazwą, podkreślającą nasz prestiż i podnoszącą naszą rozpoznawalność – napisał rektor.

Dodał, że sama idea wyboru patrona nie jest nowa – dyskusje na ten temat podejmowano już wielokrotnie, ale bez efektu. Tym razem wybrano już cztery kandydatury: Ludwika Zamenhofa, króla Zygmunta Augusta, Juliusza Słowackiego i Ryszarda Kaczorowskiego, z których dwie pierwsze oddano ostatecznie pod głosowanie. Najpierw jednak senatorowie opowiedzieli się za potrzebą zmiany szyldu uczelni. Większość (25 z 35 głosujących) była „za”.

Następnie odbyły się głosowania dotyczące wyboru patrona. Wskazywano jedną z dwóch nowych nazw: Uniwersytet Zygmunta Augusta lub Uniwersytet Ludwika Zamenhofa. Wariant z królem jako patronem uzyskał przewagę – głos oddało na niego 21 senatorów (wariant z twórcą esperanto w nazwie uzyskał 16 głosów). Na wniosek rektora, zgłoszony przed rozpoczęciem głosowań, warunkiem wszczęcia procedury dotyczącej nadania uniwersytetowi patrona było uzyskanie przez jednego z kandydatów zdecydowanego poparcia Senatu UwB. Ten pułap został ustalony na 80% wszystkich oddanych głosów. Ostatnie głosowanie służyło potwierdzeniu, czy taka zdecydowana większość senatorów zgadza się na nazwę Uniwersytet Zygmunta Augusta. Liczba oddanych głosów poparcia okazała się niewystarczająca (23 z 35).

MK, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)