Aktualności
Szkoły wyższe
26 Czerwca
Źródło: www.perspektywy.pl
Opublikowano: 2024-06-26

Uniwersytet Warszawski najlepszy w rankingu „Perspektyw”

Uniwersytet Warszawski zwyciężył w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych przygotowanym przez „Perspektywy”. Na podium znalazły się także Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. 

Zestawienie przygotowano już po raz 25. W ubiegłym roku Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce. W obecnej edycji UW odzyskał samodzielne prowadzenie (był liderem w 2022 r.), dystansując najstarszą polską uczelnię. Podium, tak jak poprzednio, zamyka Politechnika Warszawska.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną AWANS 2024 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki rankingu. Nagrodę tę otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który z miejsca 20 w ubiegłym roku awansował na 12 pozycję.

Wśród uczelni niepublicznych tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z kolei w zestawieniu publicznych uczelni zawodowych na czele ex aequo Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to w istocie cztery zestawienia odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 44 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
  • Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 kierunki studiów.

Zestawienie uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

W Rankingu Kierunków Studiów oceniono w tym roku 74 kierunki. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów aż 19. Za nim jest Uniwersytet Jagielloński (15 kierunków) i Politechnika Warszawska (13 kierunków).

Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2024 są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~zniesmaczona 26.06.2024 12:19

    Irytujący jest fenomen tego rankingu. Z metodologii część kryteriów jest zasadnych, ale spora część jest absurdalna.

    Można odnieść wrażenie, że chodzi o utrzymanie pozycji uczelni, którym wysokie miejsca "po prostu się należą", a reszta to loteria (np. część przeciętnych uczelni czy kierunków przez kilka lat stosunkowo wysoko, a po kombinacjach w metodzie - na samym dole).

    Trudno też poważnie traktować ranking, w którym pewne uczelnie prywatne o (delikatnie mówiąc) niejasnych czy aferalnych historiach zajmują wyższe miejsca, niż trzymające pewien poziom uczelnie państwowe (z dużych miast, o pewnej historii i przyzwoitej pozycji).

    Przykro patrzeć na nazwiska członków kapituły, szanowanych ludzi o uznanym dorobku, którzy swoimi nazwiskami firmują i uwiarygadniają ten rankingoplebiscyt...