Aktualności
Szkoły wyższe
12 Czerwca
Źródło: www.perspektywy.pl
Opublikowano: 2019-06-12

Uniwersytet Warszawski najlepszy w Rankingu Szkół Wyższych

Uniwersytet Warszawski przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Warszawską – to podium jubileuszowego, XX Rankingu Szkół Wyższych opublikowanego przez Perspektywy. W grupie uczelni niepublicznych najlepsza Akademia Leona Koźmińskiego, a wśród publicznych wyższych szkół zawodowych – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.   

Ranking uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jedną z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych klasyfikacji edukacyjnych na świecie. Zestawienie jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być. 20 lat pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że – trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego – 20 lat to dobry początek – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Pozycję lidera z zeszłego roku obronił Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca na podium także bez zmian: na drugim miejscu Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim – Politechnika Warszawska. Pozycjami zamieniły się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (4.) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (5.). Kolejne lokaty dla: Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej.

W rankingu uczelni niepublicznych po raz dwudziesty triumfuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za nią podobnie jak przed rokiem SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i    Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Za to w zestawieniu państwowych wyższych szkół zawodowych jest nowy lider: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Na drugie miejsce (z pierwszego) spadła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Awans na podium (z 5. miejsca) zaliczyła Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.

W podrankingach uwzględniających typy uczelni zwyciężyły: Uniwersytet Warszawski (uniwersytety), Politechnika Warszawska (uczelnie techniczne), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (uczelnie ekonomiczne), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (uczelnie rolnicze), Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (AWF-y), Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie (uczelnie pedagogiczne).

W poszczególnych kryteriach pierwsze miejsca zajęły: Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie (lider umiędzynarodowienia), Uniwersytet Jagielloński (uczelnia o najwyższym potencjale naukowym), Uniwersytet Warszawski (uczelnia o najwyższej efektywności naukowej), Uniwersytet Jagielloński (uczelnia o najwyższym prestiżu), Politechnika Warszawska (lider na rynku pracy), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (lider publikacji), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (lider innowacyjności). 

Źródło: Perspektywy

XX Ranking Szkół Wyższych

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)