Aktualności
Szkoły wyższe
02 Marca
Źródło: Wydział Fizyki UW
Opublikowano: 2023-03-02

Uniwersytet Warszawski zaczyna współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe

Uniwersytet Warszawski podpisał umowę o współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Razem z inwestorem odpowiedzialnym za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej uczelnia będzie szkolić kadry dla przemysłu jądrowego.

W związku z przygotowaniami do procesu rozpoczęcia budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej wzrasta zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. W czwartek, 2 marca, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego podpisano umowę o współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe. Celem jest rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej w Polsce. Dzięki porozumieniu studenci i absolwenci, chcący związać swoją zawodową karierę z branżą jądrową, mają szansę na zdobycie wiedzy z tego zakresu, jak i rozwój praktycznych umiejętności.

Bezpieczna dla środowiska energia to albo energia ze źródeł odnawialnych albo energia jądrowa. Aby budować w Polsce sektor energetyki jądrowej potrzebni są ludzie o solidnym wykształceniu – to wykształcenie może zapewnić Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki UW – przekonuje prof. dr. hab. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. – Dobrze, że biznes chce mieć wpływ na kształcenie młodzieży, specjalistów, którzy potem znajdą zatrudnienie np. w powstających elektrowniach jądrowych. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i oprócz wspólnie prowadzonej dydaktyki będziemy przy państwa wsparciu realizować także projekty badawcze.

Zgodnie z podpisaną umową spółka PEJ przygotuje rekomendacje w zakresie treści nauczania, które w toku kształcenia pozwolą przyszłym absolwentom uzyskać wiedzę i umiejętności pożądane w sektorze energetyki jądrowej. Jednocześnie realizowane przez inwestora programy stażowe oraz konsultacje z ekspertami umożliwią studentom najlepsze możliwe wejście na branżowy rynek pracy. Uniwersytet Warszawski będzie szkolić kadry przeznaczone tej dyscyplinie w ramach autorskiego kierunku studiów podyplomowych z zakresu energetyki jądrowej. W ramach działań bilateralnych inwestor zobowiązał się dodatkowo do przygotowania i przeprowadzania przez pracowników spółki wybranych zajęć edukacyjnych.

Uniwersytet Warszawski, a w szczególności Wydział Fizyki i Wydział Chemii mają ponad dziesięcioletnie doświadczenia w kształceniu kadr dla przemysłu jądrowego. Najpierw otworzony został kierunek energetyka i chemia jądrowa, prowadzony wspólnie przez obie jednostki, a obecnie organizowane są oraz specjalność fizyka reaktorów jądrowych na kierunku fizyka oraz kierunek chemia jądrowa i radiofarmaceutyki. Kształcenie opiera się na światowej rangi badaniach naukowych prowadzonych na UW, których wyniki publikowane są m.in. w Nature, oraz globalnej sieci współpracy dydaktycznej z partnerami z Korei Płd. i Francji – zauważa prof. dr hab. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW.

Umowa zawarta ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jest kolejnym porozumieniem podpisanym przez Uniwersytet Warszawski, mającym na celu rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej. UW od niemal trzech lat współpracuje z KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) uczelnią techniczną, związaną z największym południowokoreańskim zakładem energetycznym Kepco. Studenci UW biorą udział w programach wymiany z koreańską uczelnią, oraz szkołach letnich, organizowanych we współpracy z koreańskim Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii (MOTE). W zeszłym roku UW zawarło także porozumienie o współpracy dotyczące kształcenia studentów z francuskim Międzynarodowym Instytutem Energii Jądrowej. IMEA ma wspierać uczelnię w tworzeniu specjalistycznych kursów z dziedziny energetyki jądrowej, programów podwójnego dyplomu i wymian z francuskimi uniwersytetami oraz uczelniami technicznymi.

MK, źródło: WF UW

Dyskusja (0 komentarzy)