Aktualności
Szkoły wyższe
18 Marca
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Opublikowano: 2024-03-18

UPP otworzył Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych otwarto na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To nowoczesna przestrzeń edukacyjno-badawcza, gdzie studenci, badacze i przedsiębiorcy nabędą doświadczenie w dziedzinie obrabiarek, programowania oraz przemysłowej cyfryzacji.

Laboratorium posiada najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie obróbki drewna. Zostało wyposażone w state-of-the-art obrabiarki, urządzenia i narzędzia do przerobu drewna i tworzyw drewnopochodnych, pochodzące od światowych liderów w dziedzinie ich produkcji. Maszyny w LITO charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, sterowaniem numerycznym i dostosowaniem do najnowocześniejszych standardów cyfryzacji związanych z Przemysłem 4.0. To m.in. pięcioosiowe centrum sterowane numerycznie, automatyczna optymalizerka poprzeczna, strugarka czterostronna, oklejarka wąskich powierzchni sterowana numerycznie oraz zrobotyzowane gniazdo obróbkowe z sześcioosiowym robotem przemysłowym.

LITO umożliwi studentom Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zdobywanie wiedzy na temat najnowocześniejszych obrabiarek, ich konstrukcji, sterowania, programowania i obsługi. Studenci będą mieć możliwość eksperymentowania z programowaniem robotów, poznawania procesów przemysłowych oraz zbierania danych produkcyjnych. Laboratorium stanowi także miejsce do realizacji prac badawczych i rozwojowych, które obejmą prace inżynierskie, magisterskie oraz projekty studenckich kół naukowych.

To także miejsce, gdzie firmy zewnętrzne będą mogły korzystać z możliwości szkoleniowych, testowania nowych technologii oraz opracowywania innowacyjnych rozwiązań w przemysłowej skali. To idealne środowisko do współpracy między sektorem akademickim a przedsiębiorcami, zachęcające do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Laboratorium powstało dzięki nawiązaniu współpracy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP z wiodącymi firmami dostarczającymi rozwiązania dla przemysłu drzewnego. Umowy dotyczą nie tylko korzystanie z nowoczesnych technologii w LITO, ale również angażowanie studentów w prace badawcze i rozwojowe. Przyszli specjaliści z zakresu technologii drewna będą mieli szansę pracować nad innowacyjnymi projektami, rozwijając swoje umiejętności i zdobywając praktyczne doświadczenie.

Wartość sprzętu w nowym Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych sięga prawie 1 mln euro.

Iwona Cieślik, źródło: UPP

Dyskusja (0 komentarzy)