Aktualności
Szkoły wyższe
15 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-15

UW bez zmian, UJ awansuje na Liście Szanghajskiej

Uniwersytet Warszawski zaraz na początku czwartej, a Uniwersytet Jagielloński – piątej setki w najnowszej odsłonie Academic Ranking of World Universities (ARWU). Zestawienie jak co roku przygotował Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Stołeczną uczelnię sklasyfikowano na miejscach 301–400, zaś krakowską na pozycjach 401–500. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem nie zmieniły wprawdzie swojego przedziału miejsc, lecz o ile w przypadku UW tendencja się nie zmieniła, o tyle krzywa UJ od ubiegłego roku wyraźnie idzie w górę, zbliżając się już bardzo blisko granicy między piątą a czwartą setką. Dokładne lokaty w rankingu znane są tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata, ale przy każdej umieszczony jest wykres, pozwalający zorientować się co do zmian jej pozycji w czasie.

Poza Top 500 w zestawieniu znalazło się jeszcze 10 polskich uczelni:

  • na miejscach 601–700 Akademia Górniczo-Hutnicza
  • 701–800 Uniwersytet Adama Mickiewicza, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Warszawska
  • 801–900 Śląski Uniwersytet Medyczny
  • 901–1000 Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska

Na szczycie listy bez zmian: Harvard University przed Stanford University i University of Cambridge. Najlepsza z uczelni Europy kontynentalnej – Politechnika Federalna w Zurychu – na miejscu 19.

Ranking ARWU, znany bardziej jako Lista Szanghajska, tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę brana jest liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczba publikacji w czasopismach „Nature” czy „Science” oraz liczba publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Autorzy uwzględniają też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

MK

Ranking ARWU 2018

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Jagielloński

 

Dyskusja (0 komentarzy)