Aktualności
Szkoły wyższe
24 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-24

Uwaga, pieszy!

Znany, codzienny obrazek mogący wydarzyć się w każdym miejscu i czasie w naszym kraju. Oto widzimy, jak jeden z kierowców wykonuje ryzykowny manewr omijania innego pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego przechodzącego przez przejście. Konsekwencje zderzenia pieszego z rozpędzoną maszyną bywają często dla tego pierwszego tragiczne w skutkach, dlatego studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie postanowili zminimalizować niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia najmniej chronionego uczestnika ruchu drogowego, przygotowując nowatorski system akustycznego i wizualnego ostrzegania pieszych znajdujących się na przejściu o zbliżających się z dużą prędkością pojazdach.

Opracowany mechanizm wykrywa wchodzącą na pasy osobę oraz poruszający się w jej najbliższym sąsiedztwie z dużą prędkością pojazd, by następnie ostrzec pieszego poprzez wyemitowanie głośnego sygnału dźwiękowego naśladującego klakson samochodu i wzmocnienie go powtórzonym sygnałem świetlnym wyświetlanym przez diody LED lub laser, o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pieszy ma szansę zauważyć nadciągające zagrożenie i podjąć odpowiednie kroki, by uniknąć przykrych konsekwencji wypadku, a w skrajnych przypadkach uratować swoje życie.

Pracujący nad pomysłem studenci: Dariusz Czajkowski z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Michał Kiełtyka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Szymon Tracz z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, stworzyli zespół o nazwie e1337 i zgłosili swój pomysł w kategorii Infrastruktura do miejskiego hackathonu KrakHack, który odbył się w marcu br. w Krakowie, znajdując się w najlepszej dziesiątce startujących drużyn, otrzymując tym samym możliwość zaprezentowania swojego pomysłu w Urzędzie Miasta Krakowa. W chwili obecnej studenci poszukują sponsorów, by szybko doprowadzić do praktycznej realizacji opracowanej przez siebie koncepcji.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)