Aktualności
Szkoły wyższe
29 Listopada
Opublikowano: 2017-11-29

UwB będzie regionalnym partnerem Klubów Młodego Odkrywcy

Uniwersytet w Białymstoku otrzymał od Centrum Nauki Kopernik propozycję współpracy w programie Klub Młodego Odkrywcy. Jako partner regionalny projektu, UwB będzie wspierał już istniejące na Podlasiu kluby i pomagał w tworzeniu nowych.

Misja Klubów Młodego Odkrywcy to rozwijanie umiejętności dzieci i młodzieży poprzez osobiste i wspólne doświadczanie nauki. Jak można przeczytać na stronie internetowej programu, „kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy”.

– Na wielu wydziałach Uniwersytetu w Białymstoku prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży według tych właśnie założeń, więc mamy odpowiednie doświadczenie do podjęcia się misji zaproponowanej nam przez Centrum Nauki Kopernik – mówi dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki i Informatyki, która koordynuje współpracę uczelni z CNK. – Ważne jest też, że w naszym regionie istnieje już kilka KMO, więc sieć nie musi być budowana od początku.

W najbliższym czasie uniwersytet planuje nawiązać kontakt z istniejącymi już w regionie Klubami Młodego Odkrywcy. Chce też propagować ideę KMO w szkołach. Pierwszą okazją do tego będzie kolejne seminarium dla nauczycieli matematyki, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 30 listopada 2017 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UwB (godz. 16.00, sala 3011 w budynku wydziału, przy ul. Ciołkowskiego 1M).

– Klub, a może nawet kluby, powstaną też przy Uniwersytecie w Białymstoku – zapowiada dr Anna Rybak. – Bardzo cieszymy się z tego nowego wyzwania i możliwości wzbogacenia naszej działalności na rzecz dzieci i młodzieży o nowe elementy.

Zaproszenie Uniwersytetu w Białymstoku do ścisłej współpracy z Centrum Nauki Kopernik w programie Klub Młodego Odkrywcy nie jest przypadkowe. Od 5 lat uczelnia systematycznie bierze udział w Piknikach Naukowych w Warszawie (organizowanych przez CNK i Polskie Radio). Prezentacje te zostały docenione przez organizatorów. W efekcie dr Anna Rybak, która koordynuje uniwersyteckie stoisko, była już zapraszana do aktywnego udziału w wielu przedsięwzięciach Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyła w konferencji dla nauczycieli „Pokazać-Przekazać”, w projekcie „Żywa Biblioteka”, a także w konferencji „Cognitive Adventures”, na której podczas sesji posterowej było prezentowane Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki UwB.

Szczegółowe informacje na temat programu Klub Młodego Odkrywcy można znaleźć na stronie internetowej www.kmo.kopernik.org.pl. W sprawach dotyczących zakładania klubów w województwie podlaskim można kontaktować się z dr Anną Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku (a.rybak@uwb.edu.pl).

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)