Aktualności
Szkoły wyższe
03 Czerwca
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-06-03

UWM w Olsztynie – jedyny taki uniwersytet

Reprezentujemy dziś wszystkie dziedziny nauki zarówno w sferze badawczej, jak edukacyjnej. To nas wyróżnia na tle innych uniwersytetów w Polsce oraz pozwala budować różnorodną ofertę skierowaną do wszystkich maturzystów, ale także do otoczenia społecznego i biznesowego – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, obchodzącego właśnie jubileusz 25-lecia istnienia.

Dokładnie 25 lat temu ziściły się marzenia wielu osób i powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Prowadzimy działalność badawczą we wszystkich dziedzinach nauki, co jest wynikiem utworzenia uniwersytetu w drodze konsolidacji trzech olsztyńskich szkół wyższych: Akademii Rolniczo-Technicznej, która wniosła do tego związku nauki rolnicze z weterynarią i techniczne, z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, która wniosła nauki humanistyczne, społeczne oraz dziedzinę sztuki, i Seminarium Duchownym diecezji warmińsko-mazurskiej „Hozjanum”, które wniosło nauki teologiczne. Niedawno, dokładnie w rocznicę urodzin kardynała Hozjusza, patrona Wydziału Teologii, obchodziliśmy 25-lecie tej jednostki na Gregorianum – uniwersytecie papieskim w Rzymie, co było połączone z konferencją na temat życia, działalności i dziedzictwa kardynała Hozjusza, duchownego, polityka, myśliciela, administratora. Konsolidacja dała też nowemu uniwersytetowi silny impuls rozwojowy. W jego wyniku w Olsztynie pojawiły się m.in. nauki prawne i medyczne.

W dydaktyce zwłaszcza ważny jest kierunek lekarski, który sprawia, że mamy nie tylko studentów z regionu, ale i całego kraju, a nawet świata: z Indii, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Stanów Zjednoczonych. Podobnie jest z weterynarią, która posiada aprobatę Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Weterynarii, a podczas ostatniej oceny nie dano nam żadnych dodatkowych zaleceń, co świadczy o jakości badań i dydaktyki w tym zakresie. Ta akredytacja jest podstawą do prowadzenia studiów dla obcokrajowców w języku angielskim.

To, o czym mówię, sprawiło, że reprezentujemy dziś wszystkie dziedziny nauki zarówno w sferze badawczej, jak edukacyjnej. Wyróżnia nas to tle innych uniwersytetów w Polsce oraz pozwala budować różnorodną ofertę skierowaną do wszystkich maturzystów, ale także do otoczenia społecznego i biznesowego. Wspomniana wszechstronność oferty uniwersytetu – mamy w tej chwili 24 ewaluowane dyscypliny naukowe, które posiadają pełne uprawnienia akademickie – jest naszą siłą w bardzo wielu aspektach. Liczba dyscyplin stawia nas na poziomie największych uniwersytetów polskich.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest wyjątkowym miejscem na świecie – to nie pomyłka – także ze względu na swój kampus położony w otoczeniu jezior i lasów. To powierzchnia ponad stu hektarów z dwoma jeziorami: Kortowskim i Nowy Staw, z pięknymi zadrzewieniami. Mamy dużo przestrzeni, która sprawia, że czujemy się tu bardzo dobrze. Dziś niemal wszystkie jednostki uniwersyteckie zgrupowane są na terenie kampusu kortowskiego, który umownie dzielimy na cztery części. Poza kampusem pozostały: Wydział Sztuki, który ma siedzibę w centrum miasta, Wydział Medyczny, który zlokalizowany jest na terenie i w okolicach szpitala klinicznego, i Wydział Teologiczny, który mieści się w swojej tradycyjnej siedzibie.

Notował Piotr Kieraciński

Tak w numerze „Forum Akademickiego” z października 1999 roku, czyli 25 lat temu, pisaliśmy o właśnie wówczas utworzonym Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim:

W strukturze (…) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znajduje się 12 wydziałów: Humanistyczny, Pedagogiki i Wychowania Artystycznego, Zarządzania i Administracji, Teologii, Biologii, Nauk Technicznych, Geodezji i Gospodarki Przestrzennej, Medycyny Weterynaryjnej, Nauki o Żywności, Rolnictwa i Kształtowania Środowiska, Bioinżynierii Zwierząt oraz Ochrony Środowiska i Rybactwa. Kształci się na nich ponad 25 tys. studentów: na studiach dziennych 15,7 tys., a na zaocznych – 9,5 tys. Ponad 3 tys. słuchaczy uczestniczy w studiach podyplomowych, a 500 – w doktoranckich. Słuchacze studiów dziennych mają do wyboru 33 kierunki studiów, podczas gdy słuchacze studiów zaocznych – 26 kierunków. W akademikach czeka na studentów ok. 6 tys. miejsc. Uniwersytet zatrudnia blisko 2,8 tys. pracowników, w tym ponad 1,6 tys. nauczycieli akademickich. W tym gronie jest 385 samodzielnych pracowników naukowych, a 174 spośród nich to profesorowie tytularni, 192 – profesorowie UWM, 3 to docenci, a 16 – adiunkci z habilitacją. (…)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest uczelnią autonomiczną. 6 wydziałów posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego. 4 kolejne wydziały – do nadawania stopnia doktora. (…) wydziały Teologiczny oraz Pedagogiczny i Wychowania Artystycznego (…) nie posiadają uprawnień do nadawania stopnia doktora. Jednak po połączeniu uczelni olsztyńskich powstały warunki do przygotowania wniosków o nadanie tym jednostkom takich uprawnień. Uczelnia posiada na własność 62,57 ha gruntów oraz 6145,76 ha w użytkowaniu wieczystym. Na gruntach tych stoi 535 budynków oraz 310 innych budowli. Obecnie uczelnia realizuje 8 inwestycji.

Dziś, po ćwierć wieku działalności, strukturę UWM tworzy 16 wydziałów oraz filia w Ełku. Nazwy wydziałów, określające przedmiot ich zainteresowań naukowych i charakter dydaktyki, wiele mówią o zmianach, jakie zaszły w uniwersytecie i jego rozwoju przez ten czas. Mamy zatem obecnie wydziały: Bioinżynierii Zwierząt, Biologii i Biotechnologii, Geoinżynierii, Humanistyczny, Rolnictwa i Leśnictwa, Lekarski, Matematyki i Informatyki, Medycyny Weterynaryjnej, Nauk Ekonomicznych, Nauk Społecznych, Nauk Technicznych, Nauki o Żywności, Prawa i Administracji, Sztuki, Teologii oraz Szkołę Zdrowia Publicznego na prawach wydziału (uprawiana tam dyscyplina nauki o zdrowiu nie była dotąd ewaluowana). Dzięki konsolidacji trzech różnych uczelni oraz powołaniu studiów i badań medycznych i prawniczych, UWM jest jedynym uniwersytetem prowadzącym badania i kształcenie we wszystkich dziedzinach wiedzy.

W 2021 roku UWM poddał ewaluacji 24 dyscypliny, uzyskując 9 kategorii i 15 B+, co w praktyce oznacza, że uczelnia może nadawać stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego we wszystkich 24 dyscyplinach. W ciągu 25 lat dyplomy UWM otrzymało 157,5 tys. absolwentów. Obecnie uczelnia kształci 15,6 tys. studentów, którzy mogą wybierać spośród 72 kierunków kształcenia. Zatrudnia prawie 3 tys. osób, z czego 1,7 tys. stanowią nauczyciele akademiccy. Jest w tej grupie 633 samodzielnych pracowników nauki, w tym 174 profesorów tytularnych i 342 profesorów uczelni (dane z OPI na rok 2022). Uniwersytet Warmińsko-Mazurski mieści się na ponad 120-hektarowym kampusie w Kortowie (dzielnicy Olsztyna) – tylko wydziały Teologii, Lekarski i Sztuki mają siedziby w innych lokalizacjach.

(p)

Spełnione marzenia
Uniwersytet nie może być słaby – wywiad z pierwszym rektorem UWM prof. Ryszardem Góreckim

Dyskusja (0 komentarzy)