Aktualności
Szkoły wyższe
26 Kwietnia
Źródło: archiwum AGH
Opublikowano: 2024-04-26

W AGH powstało Studenckie Centrum Konstrukcyjne

Studenckie Centrum Konstrukcyjne powstało na kampusie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Będzie służyć do realizacji innowacyjnych przedsięwzięć od fazy projektowej do budowy prototypów.

Budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego rozpoczęto w 2021 roku. Wczoraj obiekt został oddany do użytku. Gmach o powierzchni 1400 mkw. podzielono na dwie sekcje: projektową i konstrukcyjną, które rozmieszczone są na dwóch kondygnacjach. Sekcja projektowa przeznaczona jest dla działających na uczelni kół naukowych. Studentki i studenci mogą tu pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona jest w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów z użyciem m.in. tokarek, frezarek, spawarek, piaskarek, komory lakierniczej, prasy hydraulicznej, wycinarki laserowej, szlifierki, przecinarki taśmowej, specjalistycznej wiertarki czy drukarki 3D. W nowoczesnych laboratoriach oraz salach projektowych
studenci będą mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii, które wspomogą ich w eksperymentach i analizach. Park technologiczny SCK wyposażono w sprzęt o łącznej wartości blisko 1,5 mln zł.

Obiekt powstał z myślą o naszych prężnie działających studenckich kołach naukowych. W nowym
budynku ich członkowie będą doskonalić dotychczasowe projekty, jak np. łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe. Będą tu mogli pracować w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – podkreśla prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego AGH.

SCK dla naszych blisko 140 kół naukowych oznacza mnóstwo nowych możliwości rozwoju swoich wynalazków i prac nad nimi. Powstanie tego kompleksu jest szczególnie istotne dla mniejszych kół, które nie mogą pozwolić sobie na tak profesjonalne wyposażenie warsztatów, jak to, z którego będą mogły skorzystać w SCK. Jestem przekonany, że powstanie tej inwestycji otworzy przed wieloma kołami zupełnie nowe drogi rozwoju i pomoże im w realizacji wcześniej niemożliwych dla nich wyzwań – przyznaje Franciszek Karłowicz, przewodniczący Rady Kół Naukowych w AGH.

W dalszej perspektywie SCK ma być miejscem, gdzie powstaną nowe inicjatywy na potrzeby akceleratora innowacji obronnych DIANA. Całkowita wartość projektu to ponad 16 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki wyniosło 10 mln zł.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)